НАГЛИ СКОК СОЛАРНИХ СИСТЕМА У ЕВРОПИ: Лако се преносе, процедура једноставна
ЕВРОПА бележи нагли раст коришћења прикључних соларних система.

Фото Shutterstock
Они омогућавају брзо и једноставно коришћење соларне енергије без комплексних инсталација и великих улагања, показује нови извештај СоларПоwер Еуропе, асоцијације компанија из овог сектора.
Соларна енергија доживљава процват широм Европе и света, превазилазећи традиционалне инсталације на крововима и великим соларним фармама. Панели се сада могу видети поред путева, железничких пруга, изнад пашњака и воћњака, а најновији тренд у области обновљиве енергије долази у облику прикључних соларних система.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Прикључни соларни системи, познати и као балконске електране или мини соларни системи, осмишљени су тако да их корисници могу сами инсталирати на балконима, терасама, у баштама, на зидовима или крововима. Најчешће садрже један или два соларна модула који се могу прикључити директно на стандардну уземљену утичницу.
Према извештају који је објавио СоларПоwер Еуропе, тржиште прикључних фотонапонских система у Европи бележи значајан раст. Овакви системи постају све популарнији као одговор на раст цена електричне енергије.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Извештај показује да у неким европским земљама могу покрити и до 25 одсто годишње потрошње струје у домаћинству. Поред тога, омогућавају већу енергетску независност, демократизацију производње енергије и смањење месечних трошкова.
У Немачкој, комплет са једним модулом од 400 вати раније је коштао између 300 и 500 евра, док их је данас могуће пронаћи по цени од 200 евра. Најнапреднији системи с батеријама могу коштати и до 1.500 евра, пише у извештају.
Поменута Немачка значајно предњачи по броју балконских електрана. До краја 2024. је регистровано 780.000 ових система, док би према проценама из извештаја овај број могао ићи и до четири милиона, јер је велики број мини електрана нерегистрован.
Извештај истиче и да се повећала употреба малих батеријских складишта капацитета од једног до пет киловат-сати, која омогућавају чување вишка произведене енергије. Само у Немачкој, број малих батерија капацитета испод два киловат-сата порастао је чак 24 пута између 2023. и 2024. године.
Европи је потребна боља регулатива прикључних соларних система
Једна од главних предности прикључних соларних панела је њихова приступачност и једноставност инсталације. Такође, могу се лако пренети приликом селидбе, што их чини погодним за изнајмљене станове и привремене објекте. Инвестиција у овакве системе исплаћује се у року од две до шест година, у зависности од величине система, локалног соларног потенцијала и цена струје.
Мане прикључних соларних система
Међутим, извештај показује да постоје и одређени изазови. Због мале величине и често лошег постављања, ови системи не могу у потпуности покрити енергетске потребе домаћинства. С друге стране, у Европској унији још не постоји јединствена регулатива за ове системе, због чега се правила разликују од земље до земље.
- Европи су потребни јасни стандарди производа и доследне смернице за инсталацију како би се осигурали безбедност, компатибилност са мрежом и поверење потрошача - изјавила је Лиа Ле Пенуајзик, пројектна менаџерка за писање извештаја.
Ипак, SolarPower Europe истиче да са растом тржишта прикључних соларних система европске земље почињу да уводе нове регулативе које омогућавају њихову легализацију и стандардизацију. Очекује се да ће Белгија легализовати прикључне соларне системе у априлу 2025. године, док је Немачка већ поједноставила процедуре за њихову регистрацију.
Немачки регулатор ВДЕ планира да до краја 2025. године усвоји први званични стандард за прикључне соларне производе, што би могло послужити као основа за ширу европску регулативу, истакнуто је у извештају.
(Курир/Balkan Green Energy News)
Препоручујемо

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)