ЕВРОПЉАНИ КУПУЈУ И БАЦАЈУ ОДЕЋЕ ВИШЕ НЕГО ИКАДА ПРЕ: Нећете веровати шта је узрок, а ево како то утиче на животну средину
ЕВРОПЉАНИ купују и бацају више одеће, обуће и других текстилних производа него икада раније, што додатно оптерећује климу и животну средину, наводи се у новом извештају Европске агенције за животну средину (ЕЕА).

Фото: Free Images Pixabay
Проблем је текстил из ЕУ који се извози ради рециклаже или поновног коришћења, али често завршава на дивљим депонијама углавном у азијским и афричким државама.
Ажурирани подаци о потрошњи истичу потребу да креатори политика, индустрија и потрошачи преузму одговорност и помогну Европи да се удаљи од тренда брзе моде. Потребно је кренути ка производњи квалитетнијих и дуготрајнијих текстилних производа који могу да се поново користе, поправљају и рециклирају.
Како се наводи у извештају ЕЕА, просечан грађанин ЕУ је у 2022. години купио 19 килограма одеће, обуће и текстила, што је повећање у односу на 17 кг из 2019. години, довољно да се сваке године по особи напуни велики кофер.

Фото Shutterstock
Тренутни систем производње и потрошње текстила наставља да ствара велики притисак на животну средину и климу, укључујући потрошњу сировина, воде и земљишта, емисију гасова са ефектом стаклене баште, хемикалије и микропластику.
Стратегија ЕУ за текстил има за циљ да смањи ове штетне утицаје и ствара текстилне производе који су одрживији и погодни за циркуларну економију. За њен успех потребна је системска промена у текстилној индустрији – прелазак на производњу квалитетнијих и дуготрајнијих производа који се могу лакше поново користити, поправљати или рециклирати.
Брза мода и онлајн куповина
Повећана онлајн куповина, утицај инфлуенсера на друштвеним мрежама и ниски трошкови производње синтетичког текстила значајно су допринели расту брзе моде. Ово је омогућило трговцима да потрошачима нуде нове стилове по ниским ценама.
Извештај ЕЕА наводи да дигиталне технологије попут 3Д штампе могу да смање отпад у производњи и допринесу смањењу негативног утицаја текстила на животну средину и климу. Међутим, и оне такође могу да повећају потрошњу омогућавајући још јефтинију производњу и ниже цене.

Фото: Профимедиа
Утицај на животну средину и климу
Производња и потрошња текстила у ЕУ и даље спроводи велики еколошки и климатски притисак. Од 12 категорија потрошње у европским домаћинствима – као што су храна, мобилност, становање, здравље и образовање – потрошња текстила је, у просеку, пета по величини када су у питању негативни утицаји на животну средину и климу.
ЕЕА је мерила ове утицаје кроз потрошњу сировина, емисију гасова са ефектом стаклене баште, употребу воде и земљишта.
Поред тога, текстилна индустрија доприноси и другим еколошким проблемима, укључујући загађење ваздуха, употребу и загађење хемикалијама, загађење микропластиком током производње и прања текстила, као и проблеме са одлагањем отпада.
У 2022. години, земље чланице ЕУ генерисале су око 6,94 милиона тона текстилног отпада, што износи 16 кг по особи.
Просечна стопа прикупљања текстилног отпада у ЕУ – која показује ефикасност система за одвојено прикупљање – полако расте, повећавши се за 4,3 процентна поена од 2016. године.

Фото Shutterstock
Међутим, укупна стопа прикупљања и даље је ниска. У 2022. години, 85 одсто текстилног отпада из домаћинстава није било прикупљено одвојено, већ је завршило у мешаном комуналном отпаду, који је на крају одложен на депоније или спаљен, чиме је онемогућена рециклажа.
У ЕУ је усвојена директива о обавезном одвојеном прикупљању текстилног отпада, а очекује се да ће значајно повећати стопу сакупљања текстила из домаћинстава.
Још један проблем представља и текстил из ЕУ који се извози ради рециклаже или поновног коришћења, али често завршава на дивљим депонијама углавном у азијским и афричким државама.
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА ПРИ ПОДНОШЕЊУ ЗАХТЕВА У НЕМАЧКОЈ: Почиње од 1. маја, а тиче се новог пасоша и личне карте
29. 03. 2025. у 23:41 >> 23:57

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)