ПАНИКА У ФРАНЦУСКОЈ: Америчке царине и јефтини кинески челик задају велики ударац Паризу

Новости онлине

24. 04. 2025. у 17:41

ФРАНЦУСКА ће стати на чело групе земаља ЕУ-а које ће инсистирати на мерама заштите европских челичана од јефтиног кинеског челика, изјавила је данас портпаролка француске владе Софи Примас након најаве гиганта ArcelorMittala о гашењу неколико стотина радних места.

ПАНИКА У ФРАНЦУСКОЈ: Америчке царине и јефтини кинески челик задају велики ударац Паризу

Foto: Profimedia

Криза у индустрији

Крајем фебруара Француска је, уз Белгију, Италију, Луксембург, Румунију, Словачку и Шпанију, потписала заједничку декларацију о акционом плану за европску индустрију челика, наводи се у саопштењу француског министарства економије.

Високе цене енергије и јефтина азијска конкуренција гурнуле су европску, а поготово француску индустрију челика у кризу која траје већ годинама. Најновији ударац задале су јој 25-процентне америчке царине на увоз челика и алуминијума, уз страховања компанија да би пошиљке сада могле завршити на европском тржишту.

У среду француска подружница мултинационалног гиганта ArcelorMittala најавила је гашење око 600 радних места у седам погона. Седиште је ArcelorMittala у Луксембургу, а погоне имају у 15 земаља, укључујући Француску, Босну и Херцеговину и Индију.

Foto: Profimedia

- Провели смо све могуће краткорочне мере прилагођавања, али компанија сада мора размотрити и мере реорганизације како би пословање прилагодила новим тржишним условима и осигурала конкурентност у будућности - навео је ArcelorMittal France North у среду у изјави за радничко веће.

Прекомерна производња челика у Кини

Конкурентност европских челичана нарушила је, између осталог, прекомерна производња челика у Кини, изјавила је у четвртак портпаролка француске владе.

Треба уложити додатне напоре да се подупре посрнула европска индустрија челика, додала је Примас.

- Предузели смо прве кораке, пре свега увођењем квота за увоз челика из Кине, али морамо наставити, с Француском на челу - изјавила је портпаролка за медијску кућу CNews/Europe 1.

Одлука о гашењу радних места изложила је ArcelorMittal бројним критикама будући да је добио државну подршку у склопу плана о реиндустријализацији појединих делова Француске.

- Борили смо се свим силама да осигурамо подршку (француске) владе и Европске уније у финансирању декарбонизације, кључне за ArcelorMittal - рекао је председник регије Hauts de France Ксавије Бертран, у којој се налази неколико погона уврштених на "црну" листу.

- Време је да нам група каже када ће реализовати та улагања - написао је Бертран у објави на платформи X.

ArcelorMittal-ов потез надовезао се на најаву конкурента о гашењу отприлике 20 одсто радних места у великом погону у Холандији.

„Строжи механизам“

Од почетка априла ЕУ је смањио увозне квоте за неколико врста челика, одредивши да њихово прекорачење доноси царину од 25 посто. Пакет мера требао би смањити увоз челика у ЕУ за 15 посто, израчунала је Европска комисија.

У трећем тромесечју ЕК ће објавити и предлог нових мера које ће заменити појачане заштитне механизме будући да, према прописима WTO-а, могу остати на снази само до 30. јуна 2026. године, рекао је у марту извршни потпредседник Комисије Стефан Сејурне.

Foto: Profimedia

Нови механизам биће, према Сејурнеу, знатно строжи, али Комисија тек треба утврдити појединости.

- Нико данас не поштује прописе Светске трговинске организације (WTO), свима је приоритет национална сигурност и ЕУ не може бити једина сила која допушта распад домаће индустрије - изјавио је за Reuters Сејурне.

Извоз у САД више се не исплати због 25-постотних царина и он предвиђа да ће произвођачи из Канаде, Индије и Кине покушати пласирати више челика на европско тржиште.

ЕУ је лане увезла гвожђе и челик у вредности 39,5 милијарди евра, показују подаци Eurostat-а. Вредност извоза достигла је пак 32,3 милијарде евра.

Од 2019. до 2024. испоруке европског челика у Мексико поскочиле су за 54,1 посто. Снажно је порастао и извоз у САД, за 51,1 посто. ЕУ је истовремено снажно повећала увоз челика из Индије, за 89,2 посто. Поскочио је и увоз из Јужне Кореје, за 43 посто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Добила је ову вест и не може да верује да се то догодило