''СРПСКО МОРЕ'' ЗА КОЈИМ СУ МНОГИ ПОЛУДЕЛИ! Има нестварну природу, а налази се на свега пар сати од Београда
Вештачко језеро све посећеније током лета у Србији, а још га називамо и ''Српско море'' због његове прелепе природе. На западу Србије, у срцу Националног парка Тара, крије се право изненађење за љубитеље нетакнуте природе – Заовинско језеро.

Фото: Ј.Ј.Баљак
Иако вештачко, ово језеро, често називано "Српским морем", плени кристално чистом водом, дивљим плажицама и видиковцима који одузимају дах, нудећи призоре који су раме уз раме са најлепшим медитеранским пејзажима.
Планина Тара, чије име, према старословенским предањима, потиче од бога Тара или његове сестре, заштитнице природе, заиста оправдава епитет једне од најлепших у Европи. Њен зелени загрљај обухвата не само Панчићеву оморику, ендемску врсту откривену овде још 1875. године, већ и Заовине, шумовито подручје које повезује Тару са Златибором и Мокром Гором. Управо ту, у овом аутентичном крајолику, сместило се Заовинско језеро.
Vivatbet poklanja FREEBET za Eurobasket
Kladi se na mečeve Evropskog prvenstva i stiže ti 25% keš-beka!
Инжењерско чудо и туристички драгуљ
Језеро је настало крајем седамдесетих и почетком осамдесетих година прошлог века, као акумулација за потребе Хидроелектране "Бајина Башта" на Дрини. Његова примарна функција је производња електричне енергије и регулација водостаја Дрине, у складу са пророчанством Тарабића да ће "Дрина потећи уз Тару". Вода се, по потреби, пумпа вертикално, што узрокује променљив ниво језера и, сходно томе, динамичну величину плажа које нису фиксно уређене, већ се прилагођавају водостају.
Поред главног језера, систем чине и четири мања, степенасто поређана језера, међу којима је и Крушчица са пијаћом водом. Највећа дубина Заовинског језера достиже око 110 метара, а смештено на 882 метра надморске висине, пружа изванредан визуелни доживљај.
Vivatbet poklanja FREEBET za Eurobasket
Kladi se na mečeve Evropskog prvenstva i stiže ti 25% keš-beka!
Рај за чула и авантуристе
Заовинско језеро је права оаза за љубитеље природе, фотографе и све који траже одмор за душу и тело. У његовим модро-зеленим дубинама живи 14 врста риба, док околна флора, са око 600 биљних врста, од којих је 15 заштићено (попут рунолиста), чини 50% флоре Таре и 15% флоре целе Србије.
Поглед са неког од бројних видиковаца, који открива заливе налик медитеранским и густе четинарске шуме које се огледају у води, заиста нема цену. У близини су и ресторани где се можете окрепити након активности на води попут пливања, вожње кануа или роњења.
За љубитеље активног одмора, околина нуди бројне планинарске стазе, моунтаин бикинг, оријентиринг, а није далеко ни рафтинг на Дрини или језеру Перућац. Близина Бајине Баште, Мокре Горе, Златибора и Вишеграда чини Заовинско језеро идеалном полазном тачком за истраживање западне Србије и њеног богатог туристичког наслеђа.
(Каматица)

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

"ОН ЈЕ СРБИН, И ТИМЕ ЈЕ СВЕ РЕЧЕНО" Ко је Биковићева бивша која је приведена због ДРОГЕ? "Привлаче ме хулигани!"
Аглаија Тарасова је приведена на московском аеродрому због проналаска наркотика
05. 09. 2025. у 15:39
Коментари (0)