БОЦАН-ХАРЧЕНКО О НИС-У: Тражи се решење у духу пријатељских односа Русије и Србије
АМБАСАДОР Русије Александар Боцан-Харченко изјавио је данас да се тражи решење за Нафтну индустрију Србије (НИС) које ће, како је рекао и руски председник Владимир Путин, бити пре свега у духу и оквиру пријатељских односа две земље.
Фото Д. Миловановић
Боцан-Харченко је у изјави за Танјуг нагласио да Русија, када је реч о НИС-у, не жели да одустане од тражења решења и каже - ми одустајемо, а ви живите како желите.
- Што се тиче НИС-а тражи се решење и желим да истакнем да је веома важно да процес тече без објашњавања неких детаља, што можда сада и није неопходно, а можда је чак и штетно. Ово је ситуација кад је тишина најбоља атмосфера и ствара најбоље услове за наставак покушаја да се пронађе најбоље решење - рекао је амбасадор Боцан-Харченко.
Додао је да је таква атмосфера важна и зато што питање НИС-а није једноставно већ доста компликовано.
Према речима амбасадора, важно је када се говори о НИС-у да се зна шта је узрок тих дешавања и ситуације у Србији, јер је НИС и кључна компанија за Србију, а у области енергетике најважнија.
- Основни разлог су санкције САД, који нису легитимне и законите и немају образложење шта им је циљ. Изгледа да су то санкције уперене против Србије, јер Србија има најтежу ситуацију - рекао је амбасадор и додао да неки медији заборављају ту чињеницу.
Када се говори о НИС-у, додао је, заобилази се основни разлог и одмах почињу критике на рачун Русије да још нема решење и да би Москва могла да га нађе одмах.
- Немогуће је наћи решење одмах и на брзину - рекао је он.
Амбасадор је подсетио да је председник Србије Александар Вучић рекао да има још корака до решења и додао да је то јасно, јер све није завршено.
Како је рекао руски амбасадор, морамо да гледамо на ситуацију око НИС-а у склопу свих изјава и пре свега веома садржајне изјаве председника Владимира Путина дате 19. децембра на годишњој конференцији.
- Све је рекао и навео основне и кључне ствари и наравно и у тој изјави постоје и одлучност и поткрепљена нада да ћемо наћи решење које ће пре свега бити у духу и у оквиру наших пријатељских односа - казао је амбасадор Боцан-Харченко.
Додао је да је за јавност у таквој ситуацији најважније да зна има ли горива или нема, да ли га имају бензинске пумпе, која је цена и да нема редова.
Амбасадор је као изузетно важну оценио чињеницу да је из угла НИС-а ситауција у Србији иста као што је била и пре санкција.
- То пре свега показује и потврђује да је НИС изузетно озбиљна и снажна компанија што је достигнуће наших заједничких напора. НИС је компанија која је у сваком смислу те речи била припремљена и за тешке а не само за најбоље ситуације, као и то да може да преживи очувавши енергетску стабилност земље и стабилност енергетског тржишта - рекао је амбасадор и нагласио да је то најважније.
Боцан-Харченко је изразио уверење да период у коме се тражи решење неће бити на штету потрошача и додао да ту мисли и на грађане који купују гориво и на веће потрошаче као што су аграрни сектор или Ер Србија.
- НИС је могао да буде припремљен за санкције само уз нашу интензивну и присну заједничку сарадњу и уз веома изузетну стручну активност групе Гаспром и Владе Србије - рекао је он и оценио да ова ситуација има шири значај у смислу економског развоја и економске стабилности Србије.
Боцан-Харченко је навео и да је и за Гаспром као компанију веома важно да се сачува функционалност и постигнути ниво развоја.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
НАДОГРАЂЕНИ АУТО ЗА ПУТИНА: Погледајте како изгледа луксузни Аурус Сенат
Препоручујемо
МИНИСТАРКА ОТКРИЛА: Руси преговарају са мађарским МОЛ-ом (ВИДЕО)
25. 12. 2025. у 15:36 >> 15:35
НАЈНОВИЈА ОДЛУКА: ОФАК продужио рок за преговоре НИС-у до 24. марта
24. 12. 2025. у 16:59
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (0)