СКОЧИЛА ЦЕНА ПЕЛЕТА: Прво поскупео, а сад још и несташица
САДА је извесно да се зима не шали и да ће ове грејне сезоне бити утрошено далеко веће количине енергената него претходних сезона.
Фото АП
Због ниских температура, пелет је на стоваришту у Чачку никад скупљи и никад траженији. Цена пелета за једну тону на стоваришту Мирослава Милошевића из Чачка износи 40.000 динара. На осталим стовариштима, цена се креће и до 45.000 динара по тони.
Милошевић наводи да је цена пелета у августу и септембру била 27.000 динара:
- Нико није очекивао да ће пелет оволико поскупети, али услови на терену не дозвољавају да довољне количине сировина стигну на пелетару, тако да је то условило да се цена повећа - каже он за Курир.
Свако повећање цена условљено је скоком набавне цене било ког енергента, па тако и пелета. Произвођачи поскупљење правдају недостатком сировина и отежаном производњом, нарочито у ивањичком крају где снег спречава приступ шумама.
Поставља се питање да ли ће овог огрева бити довољно:
- Последња два месеца огрева на тржишту нема у довољним количинама. Ми га набављамо таман онолико како продајемо и нисмо остајали без пелета. Пелетари не најављују нове цене пелета, али изгледа да нам се зима тек спрема.
У Чачку је незнатно поскупело и огревно дрво. За просторни метар буковине треба издвојити 8.000 динара. Кубик исцепаног дрвета је за 1.000 динара скупљи.
Београд
Као и у Чачку, цена огрева у Београду је знатно скупља него у месецима пре зиме.
Огревно дрво се у Београду обично продаје око 7.000 динара по метру кубном на стовариштима. Код неких продаваца цена може бити и 8.000 -11.000 динара по метру за исцепана и испоручена дрва.
Пелет у складиштима се креће оквирно од 24.000 до око 43.000 динара по тони, зависно од квалитета и понуде. Угаљ по тони обично иде од око 16.000 до 30.000 динара, али и он може варирати у зависности од врсте и квалитета.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО:
МАЦУТ У ЗЛАТИБОРСКОМ ОКРУГУ: Ситуација под контролом - све службе су на располагању
Препоручујемо
БРЕЗА БРЗО ПЛАНЕ, А СА ОВИМ НЕМА ГРЕШКЕ: Откривено које дрво је најбоље за грејање
11. 01. 2026. у 16:13
ОВАЈ ТРИК ПОМАЖЕ ДА СТАН БУДЕ ТОПЛИЈИ: Смањује рачун за грејање и спречава влагу
17. 01. 2026. у 07:30
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)