СКОЧИЛЕ ЦЕНЕ НАФТЕ: Резултат Трампове ублажене реторике у вези са Гренландом

П. Ђурђевић

21. 01. 2026. у 19:02

ЦЕНЕ нафте данас су порасле за један одсто, након што је амерички председник Доналд Трамп ублажио непосредне геополитичке страхове у вези са Гренландом.

СКОЧИЛЕ ЦЕНЕ НАФТЕ: Резултат Трампове ублажене реторике у вези са Гренландом

Foto: Profimedia

Он је рекао да Сједињене Америчке Државе желе да преузму контролу над Гренландом кроз преговоре и да неће користити силу, пренео је Трејдинг економикс.

Референтне цене сирове нафте пале су раније за око 1,5 одсто, јер су Трампов обновљени притисак на Гренланд и нове царинске претње Европи изазвали забринутост због трговинских тензија и слабије глобалне потражње.

Foto: Profimedia/ilustracija

Расположење се побољшало након његових коментара у Давосу, чак и док су односи између САД и ЕУ и даље затегнути, а трговински споразум је стављен на чекање након што је Европски парламент замрзнуо гласање о ратификацији.

Цене нафте су такође порасле након што је Међународна агенција за енергију (ИЕА) подигла своју прогнозу раста глобалне потражње за нафтом за 2026. годину и благо смањила очекивања о превеликој понуди, иако и даље пројектује значајан вишак.

ИЕА је саопштила да би залихе могле порасти за 3,7 милиона барела дневно ове године, што ће вршити притисак на цене.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИДЕЈА ЗА „УБИСТВО У ОРИЈЕНТ ЕКСПРЕСУ “ РОЂЕНА У СРБИЈИ: 50 година од смрти Агате Кристи - краљице злочина

ИДЕЈА ЗА „УБИСТВО У ОРИЈЕНТ ЕКСПРЕСУ “ РОЂЕНА У СРБИЈИ: 50 година од смрти Агате Кристи - "краљице злочина"

КАДА је Агата Кристи двадесетих година прошлог века села у легендарни Оријент експрес, није могла ни да слути да ће јој управо тај воз, његови путници и предели кроз које је пролазио, подарити једну од најславнијих прича у историји књижевности.

21. 01. 2026. у 16:48

Коментари (0)

ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ