ПОРАСЛЕ ЦЕНЕ НАФТЕ: Пад тензија између Ирана и САД утичу на тржиште енергената
ЦЕНЕ нафте данас су благо порасле, пре свега због смањења тензија између Сједињених Америчких Држава и Ирана.
Foto: Profimedia
Тако се цена нафте Брент кретала на око 68 долара по барелу, а америчка сирова нафта WТИ (Wест Теxас Интермедиате) на око 63,7 одсто, пренео је Трејдинг економикс.
Преговори између Вашингтона и Техерана у вези са иранским нуклеарним програмом у Оману, које су ирански званичници описали као добар почетак са плановима за наставак разговора, смањили су страхове од краткорочних поремећаја у снабдевању из региона који чини отприлике трећину глобалне производње сирове нафте.
Ризици су бивали мањи како су се дипломатски сигнали побољшавали, али су с друге стране појачали очекивања прекомерне понуде касније ове године.
Саудијска Арабија је смањила званичне продајне цене за своју главну врсту сирове нафте за Азију, на најнижи ниво од краја 2020. године, што доприноси обилнијој понуди.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ПАО УДЕО РУСКЕ НАФТЕ У ИНДИЈСКОМ УВОЗУ: Амерички извоз бележи раст од 58 одсто
06. 02. 2026. у 17:09
ПОТПИСУЈЕ СЕ ИСТОРИЈСКИ УГОВОР: Војводина постаје чвориште Европе, креће градња гигантске саобраћајнице (ФОТО/ВИДЕО)
ПРОЈЕКАТ Осмех Војводине обухвата изградњу 185 км брзе саобраћајнице, са 46 мостова и 34 надвожњака, чиме се смањује време путовања.
18. 03. 2026. у 09:30
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
ЕКСПЛОЗИВ БИО СПРЕМАН: "Дигли бисмо у ваздух аеродром на Гренланду"
ДВА МЕСЕЦА пре израелско-америчког напада на Иран, Данска је била спремна да оружано брани свој суверенитет над Гренландом.
19. 03. 2026. у 14:12
Коментари (0)