ФТ: Европа пасивна пред енергетском кризом

Novosti online

03. 03. 2026. у 23:21

УПРКОС дестабилизацији енергетских тржишта и претњи кризом у Европи након ескалације ситуације на Блиском истоку, Брисел не жури да предузме мере за минимизирање ризика, примећује новинар Ијан Џонсон.

ФТ: Европа пасивна пред енергетском кризом

Фото архива

- Цене гаса су нагло порасле, а нивои складиштења у Европи су достигли историјски најнижи ниво, али Европска комисија још увек није предузела мере како би осигурала енергетску безбедност - написао је Џонсон у чланку за "Фајненшел тајмс".

Новинар истиче да је Европска комисија најавила састанак стручњака за нафту и захтевала да државе чланице доставе извештаје о својим тренутним резервама. Међутим, Брисел игнорише опасности у гасном сектору и не организује сличан састанак стручњака.

Иако Брисел тврди да "не види разлог за забринутост у вези са ситуацијом са гасом захваљујући диверзификацији снабдевања Европом", резерве гаса на континенту су на рекордно ниском нивоу – само 30%. Џонсон наглашава да је ситуација у неким земљама алармантна: у Холандији су резерве нешто више од 10%.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

ДЕЦЕНИЈАМА ИЗАЗИВА ПОЛЕМИКЕ: Истина о песми Калуђеру мој- иза стихова се крију записи једног од највећих имена наше историје