СПРЕМА СЕ ХАОС У СВЕТУ: Међународна енергетска агенција објавила препоруке за ублажавање кризе
МЕЂУНАРОДНА енергетска агенција (ИЕА) издала је 10 кључних препорука за ублажавање енергетске кризе, фокусираних на брзо смањење потрошње нафте и енергената.
FOTO: GROK AI
Мере укључују рад од куће, ограничења брзине на цестама, кориштење јавног превоза и већу енергетску ефикасност за кућанства и предузећа.
Кључне препоруке ИЕА за смањење потрошње нафте и енергије:
- Смањење брзине: Смањење максималне брзине на аутопутевима за најмање 10 км/х
- Рад од куће: Омогућавање рада од куће до три дана у недељи за смањење путовања
- Јавни превоз: Бесплатан или јефтинији јавни превоз и потицање делења превоза
- Недеље без аутомобила: Увођење недеља без аутомобила у великим градовима
- Уштеда у домаћинствима: Смањење температуре грејања за 1∘𝐶 и прилагођавање климатизације.
- Коришћење возова: Предност возовима брзог или ноћног типа уместо авиона где је могуће
- Ограничење путовања: Смањење пословних путовања авионом
- Електрична возила: Потицање усвајања електричних аутомобила и ефикаснијих уређаја.
Подсећамо, широм света, али и региона енергетска криза је узела маха. Уведена су бројна ограничења, влада несташица дизела и бензина у појединим земљама, хаос је сваким даном све већи. Паника међу људима не јењава.
Са друге стране грађани Србије могу мирно да спавају. Како је данас објаснио председник Србије, Александар Вучић Србија нема проблема са снабдевањем и неће бити уведено ограничење продаје горива.
О којим све мерама је председник причао читајте кликом ОВДЕ.
Препоручујемо
ДОБРЕ ВЕСТИ: Ускоро ће бити потписан уговор са Азербејџаном за гасну електрану у Нишу
20. 03. 2026. у 13:00
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Најгори грех у кући: Зашто вас прате невоље иако се трудите да будете праведни
ОТКРИЈТЕ који је то најгори грех у кући који блокира успех и радост. Практични савети за повратак мира и слоге.
01. 05. 2026. у 21:38
Коментари (0)