ДОСТАВЉАЈУ САМО ДО ЗГРАДЕ: Курирске службе током пандемије избегавају да доносе робу до сваког стана
ЛАКШИ и комфорнији онлајн начин куповине може да се заврши са проблемом за потрошача. Дешава се да наручена веш-машина или неки други производ већих димензија, за који купац очекује да ће му стићи до стана на вишем спрату, буде испоручен испред зграде.

Фото: Depositphotos
Често потрошачима стиже оштећена роба или курири уопште и не покушају да испоруче пошиљку, а у сандучету оставе обавештење као да су то учинили и информацију где и у ком року потрошач може да преузме робу. Све су ово ситуације на које се грађани жале удружењима за заштиту потрошача.
Шеф правног тима НОПС-а, Младен Алфировић каже да трговац има обавезу да производ испоручи на адресу коју одреди потрошач, а нема право да је оставља испред зграде или испред врата стана или куће. Такође, додатно наплаћивање те услуге мора да буде уговорено, а уколико купац није обавештен о томе, нема обавезу да плати.
- Сваки продавац је дужан да пре закључења уговора о продаји потрошача на јасан начин информише о карактеристикама производа, евентуалним трошковима испоруке и цени - прецизира Алфировић. - Купац може и да одбије пријем робе уколико није био обавештен и она се враћа пошиљаоцу. У таквим ситуацијама потрошач не мора ништа да доказује, а ако трговац сматра да је пријем робе одбијен без основа, то он мора да докаже.
Власница курирске службе "Декспрес", Љиљана Караклајић, каже за "Новости" да је због ситуације изазване пандемијом дошло до неких промена у начину испоручивања робе њиховог предузећа.
- Током ванредног стања због околности нисмо могли пошиљке да достављамо у редовном времену, већ у року од два до седам дана и то смо истакли на сајту - каже Караклајићева. - Да бисмо заштитили здравље наших радника робу и у ванредном стању и сада испоручујемо до зграде. Наш захтев је да достава буде на отвореном простору. Само старијој популацији доносимо на врата.
ОСАМ ДАНА
ГРАЂАНИ се често жале да се роба испоручује оштећена. Алфировић објашњава да мало потрошача зна да има рок од осам дана да пријави недостатке, јер трговци углавном прихватају само жалбе које су стигле у року од једног дана.
- Према Закону о облигационим односима, купац има рок од осам дана да се обрати продавцу у случају да испоручени производ има видљивих оштећења - наводи наш саговорник. - Међутим, у пракси трговци углавном уважавају само пријаве које стигну у року од 24 сата, а теже уколико је период дужи.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (7)