ПАЉЕЊЕ ЗЕМЉИШТА ЗАБРАЊЕНО И ШТЕТНО: Предавање у Пољопривредној саветодавној стручној служби

А. Д.

21. 08. 2020. у 14:14

У ПОЉОПРИВРЕДНОЈ саветодавној стручној служби у Шапцу у петак је одржано предавање о штети коју изазива паљење остатака усева, односно стрњишта, а директор те установе дипломирани агроном Милоје Драгојевић, упозорава да дугогодишњи труд може да нестане у секунди само једним паљењем шибице.

ПАЉЕЊЕ ЗЕМЉИШТА ЗАБРАЊЕНО И ШТЕТНО: Предавање у Пољопривредној саветодавној стручној служби

Фото: А. Д.

- Температуре на њивама, када горе жетвени остаци, достижу 700-800 степени Целзијуса. Осим што је законом забрањено, то је и веома штетно јер ватра уништава микрофлору површинског слоја, односно микроорганизме који су важан фактор у стварању плодности земљишта - истиче Драгојевић.

Фото: А. Д.

Његова колегиница Гордана Рехак, додаје да се заоравањем биљне масе добија растреситије земљиште, које даје веће приносе. Такође, обрада биомасе значајна је не само у ратарству већ и у воћарству, а воћне врсте се у Мачванском округу простиру на 15.000 хектара.

Иначе, спаљивање жетвених остатака санкционише се као кривично дело изазивање опште опасности, док власник газдинстава губи право на подстицајна средства у периоду од две године. За физичка лица предвиђена је казна од 100.000 динара, а за правна од 300.000 до милион динара. 

На предавању се чуло и да је домаћин који изазове пожар паљењем стрњишта, дужан да надокнади трошкове интервениције ватрогасаца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.

06. 03. 2026. у 09:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

Коментари (1)

200.000 РАЗЛОГА ЗА СЛАВЉЕ: Yettel bank прославља 200.000 Bank MAX корисника