ВИРУС КОЧИ НАПЛАТУ: Рокови плаћања, ни после осам година, још нису ушли у законске оквире
РОКОВИ плаћања у Србији и даље оптерећују пословање привреде. Према појединим истраживањима, фирме на новац чекају у просеку 140 дана.

Фото Танјуг
Међу дужницима нису само друге компаније, већ и држава. У овом тренутку, према подацима из званичног регистра, институције на различитим државним нивоима дугују 32,3 милијарде динара. Убедљиво највећи терет, 32,2 милијарде, иде на рачун републичких директних и индиректних буџетских корисника. "На душу" индиректних, а то су школе, здравствени центри, тужилаштва, домови ученика, апотеке, разни фондови, иде непуних 26,3 милијарде динара
Чињеница да су се нашли у регистру значи да су се огрешили о Закон о роковима плаћања у комерцијалним трансакцијама. А он, још од 2012. године, покушава да уведе ред у плаћању.
После последњих измена, јавни сектор, између себе, набавке треба да плати у року од 60 дана. Када приватни сектор фактурише обавезе јавном - рок је 45 дана.
- Наплата потраживања је бољка српске економије - сматра Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку. - Ти рокови су се због пандемије још продужили, пре ње су били око 140 дана. Велика је криза у плаћању. Сада касни наплата и из земаља ЕУ. Раније су они подмиривали обавезе у року од 30 до 60 дана. Сада се то пролонгирало на 90 до 110 дана. Све се успорило. И проток робе и имплементација неких пројекта. То је притисак на наше компаније, тако да су и оне продужиле своје рокове према добављачима.
ЛОКАЛ РЕВНОСНИЈИ
ПОДАЦИ из регистра показују да су сада локалне институције знатно ажурније у плаћању. Тренутно се дуже за неплаћених око 102 милиона вредних обавеза. Војводина је прекорачила рок за 47.491 динар наручене робе или услуга.
Директни републички буџетски корисници у овом моменту дугују 5,95 милијарди динара. Највећи износ у кашњењу има Министарство здравља, око 805 милиона динара. Канцеларија за управљање јавним улагањима није на време измирила око 760 милиона динара.
Министарство унутрашњих послова касни са отплатом око 250 милиона динара, док Републички геодетски завод није у року исплатио 237 милиона динара вредних наруџбина.
Министарство грађевине се дужи за око 107 милиона динара. Од Министарства пољопривреде, које дугује око 75 милиона динара, чули смо и објашњење шта је разлог у њиховом случају.
- Реч је о рачунима који се редовно исплаћују, али је због ванредне ситуације са вирусом корона, дошло до прекорачења рокова за исплате - кажу у Министарству пољопривреде. - У сваком случају ће све обавезе бити исплаћене и регулисане у наредном периоду.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)