ПОТВРДА УСПЕХА НБС: Гувернерка Табаковић о продаји доларских обвезница Србије
ПОЈЕДИНЕ тврдње последњих дана након емисије доларских еврообвезница Србије да је оваква трансакција могла бити реализована раније, Јоргованка Табаковић, гувернер НБС оповргава.
Фото: Танјуг
Према њеним речима, успех наше земље на међународном тржишту резултат је дугогодишњег настојања носилаца економских политика у нашој земљи да се наслеђене економске неравнотеже успешно отклоне, а Србија доведе до нивоа инвестиционог ранга. Постигнута цена финансирања у евру на период од 10 година, представља потврду свега што је урађено са циљем позитивне економске трансформације у претходним годинама.
- Кредитни рејтинг Републике Србије је пре осам година био за два нивоа нижи него данас, што је указивало на значајно лошију макроекономску слику домаће економије која је наслеђена, а због чега је и сама заштита од валутног ризика била значајно скупља - каже Табаковић. - Креатори економских политика у Србији су у периоду након 2012. године одлучно, координисано и систематски радили на спровођењу економских реформи, које су најпре довеле до успостављања, а затим и очувања макроекономске стабилности у дужем периоду. Усклађен је регулаторни оквир са најбољом праксом, али и закључивање "ИСДА" споразума са финансијским институцијама, као правног основа за реализацију 'хеџинга', односно заштите од девизног ризика.
Како каже, Међународни инвеститори су у претходном периоду небројено пута Србију већ сврстали у земље инвестиционог ранга, односно земље у које је сигурно улагати, тиме што су обвезнице наше земље на секундарном тржишту вредновали у најмању руку идентично као обвезнице земаља са инвестиционим рејтингом, а често вреднујући српске обвезнице и на вишем нивоу.
- Претходно наведено је јуче још једном потврђено, након што је Румунија, земља која већ има рејтинг инвестиционог ранга, реализовала продају еврообвезница у еврима рочности девет година, дакле краће рочности, уз вишу каматну стопу (стопа приноса 1,468 одсто, купонска стопа 1,375 одсто) у односу на цену финансирања у еврима коју је наша држава постигла, емисијом, а затим "хеџингом" (путем свопа) доларских десетогодишњих еврообвезница (1,066 одсто)" - рекла је гувернер Табаковић.
Б. Ца.
Препоручујемо
ТРЕЋИ МЕСЕЦ НЕПРОМЕЊЕНО Јавни дуг Србије у септембру 56,7 одсто БДП
04. 11. 2020. у 15:30
ЕУ У ДУЖНИЧКОМ РОПСТВУ? Једна земља убедљиво предњачи по висини јавног дуга
25. 10. 2020. у 10:36
ВИДОВИЋ: Јавни дуг српске крајем августа око 4,5 милијарде КМ
06. 10. 2020. у 15:39
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића
ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.
07. 11. 2025. у 14:04
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ
ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.
09. 11. 2025. у 13:28
Коментари (0)