СТАБИЛНОСТ И ПРИВРЕДНИ РАСТ: Порука НБС на састанку Конституенце Швајцарске

Б. Ца.

06. 04. 2021. у 16:44

ВИЦЕГУВЕРНЕР Ана Ивковић представљала је Србију на састанку Конституенце Швајцарске, чији је Србија члан поручујући да дугорочни приоритети у Србији остају исти - стабилност и одржив и убрзан привредни раст, уз даљи раст животног стандарда грађана. Састанак је одржан у оквиру пролећног заседања ММФ-а и Светске банке, које се, због актуелне здравствене ситуације, и ове године одржава у виртуелном формату.

СТАБИЛНОСТ И ПРИВРЕДНИ РАСТ: Порука НБС на састанку Конституенце Швајцарске

Фото Танјуг

Говорећи о мерама НБС, вицегувернер је истакла да је од марта прошле године Народна банка реаговала готово сваког месеца различитим инструментима.

- Смањивали смо референтну каматну стопу, обезбеђивали смо ликвидност у потребним роковима и у потребним валутама, прописали смо мораторијум у отплати кредитних обавеза и на друге начине олакшавали отплату кредита и подржавали кредитну активност - рекла је Ивковић. - Проблематични кредити су смањени за 0,4 процентна поена, на 3,7 одсто. Прошлу годину смо завршили с реалним падом бруто домаћег производа од 1 одсто, а ове године очекујемо пун опоравак уз раст од 5 до 6 процената. Наша је процена да би без предузетих мера пад БДП Србије прошле године износио преко 6 одсто, док би опоравак трајао три до пет година, уместо годину дана. Србија је задржала и одличан приступ глобалном финансијском тржишту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БУКТИ РАТ НА РЕЛАЦИЈИ БУДИМПЕШТА-ЗАГРЕБ Сијарто Пленковићу: Ти си лажов, хоћеш преко нафте да профитираш од рата у Украјини!

БУКТИ РАТ НА РЕЛАЦИЈИ БУДИМПЕШТА-ЗАГРЕБ Сијарто Пленковићу: Ти си лажов, хоћеш преко нафте да профитираш од рата у Украјини!

ОДНОСИ између Мађарске и Хрватске додатно су се заоштрили након што је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто оптужио Загреб за ратно профитерство. Хрватски државни врх је у петак оштро одбацио оптужбе, а премијер Андреј Пленковић узвратио је назвавши Сијарта "изузетно безобразним".

27. 09. 2025. у 12:25

АМЕРИКАНЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ВУЧИЋЕМ! Пљуште коментари након гостовања на Њузмаксу: Хоћемо га код Такера, дивно је чути овог мудрог човека

АМЕРИКАНЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ВУЧИЋЕМ! Пљуште коментари након гостовања на Њузмаксу: "Хоћемо га код Такера, дивно је чути овог мудрог човека"

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић гостовао је синоћ на америчкој телевизији Њузмакс, а његово гостовање привукло је велику пажњу америчке јавности.

27. 09. 2025. у 11:29

Коментари (0)

ДЕЛИЈЕ ЗОВУ НА ДОЧЕК ВЛАДИМИРА СТОЈКОВИЋА! Ври на Маракани, овако нешто се не памти!