„СРПСКИ ШТИТ“ КОД БУЈАНОВЦА: Војска Србије се припрема за учешће у мировним операцијама (ФОТО)
У БАЗИ „Југ“ и на полигону „Боровац“ код Бујановца ове недеље је реализована тактичка вежба под називом „Српски штит“, у оквиру припрема пешадијске чете Војске Србије за учешће у мировној операцији Уједињених нација у Либану.
Фото: Министарство одбране
На вежби је проверена оспособљеност ове јединице из састава Четврте бригаде копнене војске за реализацију задатака у саставу мировних снага Уједињених нација, у условима који су прилагођени онима у зони операције.
Током тродневних вежбовних активности, праћени су и оцењивани поступци у случају напада на базу, рад на сталном контролном пункту и осматрачкој станици, обезбеђење конвоја, контрола масовних окупљања, успостављање пунктова, поступци са минско-експлозивним средствима, медицинска евакуација повређених и решавање других задатака.
Контролу правилности радњи и поштовања међународних стандарда обучености које јединица треба да достигне извршио је евалуаторски тим из Генералштаба Војске Србије, а резултати провере су показали да је и овај контингент у потпуности оспособљен за ангажовање у мисији.
Ангажовање пешадијске чете Војске Србије у мировној операцији Уједињених нација у Либану започело је 2013. године, а јединица своје задатке извршава у саставу шпанског батаљона у мултинационалној бригади у сектору „Исток“, саопштило је Министарство одбране Србије.
Препоручујемо
НАМЕНСКИ ЗАДАЦИ У ЛЕТЊИМ УСЛОВИМА: Успешна реализација обука извиђача Копнене војске
01. 09. 2022. у 21:20
ВУЧИЋ РАСТУРИО МИЛАНОВИЋА! Председник Србије га размонтирао у парампарчад
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да подржава одлуку председника Хрватске Зорана Милановића да откаже скуп Брдо Бриони у мају јер му, како је истакао, тамо није место, као и да му је много важније да оде и положи цвет у Јасеновцу.
30. 03. 2026. у 18:31 >> 18:44
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (2)