ПОГЛЕДАЈТЕ СРПСКЕ СВЕТИЊЕ НА УНЕСКОВОЈ ЛИСТИ: Међу њима и најзнаменитија средњовековна црква у Призрену (ФОТО)
СРПСКИ манастири Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и црква Богородица Љевишка су културна добра на територији Косова и Метохије која су уписана на Листу светске баштине УНЕСКО-а.
Она се на листи налазе под обједињеним називом "Средњовековни споменици на Косову и Метохији" и представљају врхунац византијско-романичке културе, са јединственим стилом фреско-сликарства, који се развио на простору Балкана између 13. и 17. века. Својом архитектуром и фрескама, али и иконама и црквеним намештајем који су у њима сачувани они пружају богату слику уметничких збивања у средњовековној Србији. Карактерише их праћење напредних токова византијске уметности, комбиновано са елементима истовремене уметности Запада, а захваљујући својим ктиторима и њиховим сарадницима, ти споменици високо надилазе оквире локалне средине.
Манастир Високи Дечани је први уписан на листу 2004. године, а две године касније уписана су и преостала три здања, када су и регистрована под заједничким, неутралним именом "Средњовековни споменици на Косову и Метохији". Исте 2006. године су због нестабилне безбедносне ситуације на КиМ уписани на Листу светске баштине у опасности. Приштина је потом покушала да их преименује у "косовске културне споменике" што је изазвало бурну и оштру реакцију Београда и није прошло у УНЕСКО-у. Стављањем на листу УНЕСКО обавештава међународну заједницу о факторима који угрожавају објекте глобалне културне баштине и подстиче на акције чији је циљ да се угрожавање спречи.
Такође, успоставља се мониторинг, заједно са земљом на чијој територији се објекат налази и одобравају средства да се објекат заштити, а угрожавање умањи или спречи. Медији ових дана преносе да је Косово сада поднело захтев за пријем у УНЕСКО, што је изазвало оштре критике званичника у Београду, али из светске организације за сада нема званичне потврде да је захтев поднет. Како је раније речено у Министарству спољних послова уколико буде потврђено да је тај захтев упућен Србија ће наставити са активностима како би спречила чланство Косова јер би, како истичу у министарству, свако разматрање захтева за пријем Косова представљало не само кршење резолуције Савета безбедности УН 1244 (1999), већ би имало и изразито негативан утицај на актуелни дијалог Београда и Приштине у Бриселу.
Манастир Дечани је гробна црква и задужбина краља Стефана Дечанског, за коју је оригинална оснивачка повеља из 1330. године сачувана.
Пећка Патријаршија, са четири цркве које је сачињавају, сматра се посебно значајном због места које је имала у историјском настанку и јединству српске државе и цркве за време цара Душана. Помиње се посебно оснивање Српске Патријаршије 1346. године и улога коју је имала у 16. када су Турци дозволили њено обнављање. Монументалне и јединствене фреске из 13. века у Цркви Светих Апостола такође су наглашене као вредност светске културне баштине. Скупина пећких цркава вековима је духовно седиште и маузолеј српских архиепископа и патријараха.
Богородица Љевишка се истиче по фрескама из раног 14. века и стилу ренесансе Палеолога, који комбинује утицаје источне православно-византијске и западне романске традиције, а тај стил је био одлучујући за укупну каснију балканску уметност.
Манастирски црква Успења Богородице у Грачаници, задужбина краља Милутина, саграђена је у другој деценији 14. века и спада у врхунска архитектонска остварења епохе.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (1)