ОД ЖРТВЕ ЗАМАЛО ДА ПОСТАНЕ УБИЦА: Случај убадања бившег супруга у Трстенику
СТЕФАН П. (30), којег је бивша ванбрачна супруга Никулинка А. (31) у понедељак 10. фебруара у Трстенику убола ножем, након што јој је по ноћи и поред забране приласка коју је имао, дошао у стан, налази се на интезивној нези Опште болнице у Крушевцу. Он је оперисан и ван животне је опасности.

Фото: Shutterstock/Илустрација
Како сазнајемо Никулинка је живела са своје деце старости 6 и 2 године, а Стефан П. је отац млађег детета, док је старије њено из првог брака. Стефан П. је те ноћи дошао у стан и након краће свађе, жена га је убола у тело кухињским ножем. Полицији је непознати мушкарац у 1.35 часова пријавио да је у том стану неко убоден ножем.
Никулинка А. је Стефана П. пет пута до сада пријављивала за насиље у породици и он је од стране Основног суда у Трстенику имао судску забрану узмемиравања према њој у трајању од годину дана. Никулинка га је 2021. године пријавила два пута, а по једном 2023, 2024. и 2025. године.
Због сумње да је починила покушај убиства она је саслушана у Вишем тужилаштву у Крушевцу и одређен јој је притвор, док ће против Стефана П. бити покренут поступак због кршења мере заштите од насиља у породицу, а за то кривично дело је предвиђена казна затвора од три месеца до три године и новчана казна.
Координатор "Сигурне куће" у Београду Весна Станојевић каже нам да то што је мушкарцу била изречена мера забране приласка указује да су они имали проблема и да је он њу малтретирао.
- Чест је случај да ти насилници прекрше забрану приласка и то указује да та мера нема ефекта. У пракси једни поштују забрану, други је крше, а трећи чекају да истекне, па онда почине ново насиље - наводи Весна Станојевић. - Та жена је очигледно била жртва насиља. Међутим, убод ножем није адекватан одговор. Она је вероватно била под страхом да поново не буде жртва злостављања и то је натерало да тако поступи или једноставно није могла више да трпи и у тим моментима је изгубила расуђивање и потегла нож. Ипак, нико нема право да другоме одузме живот.
Координаторка "Сигурне куће" објашњава да је кршење забране приласка кривично дело, али да још није видела да је неко због тога одговарао. Поставља и питање која је сврха њеног изрицања, ако насилник увек може да се врати.
- После изрицања забране приласка, они морају да се прате. Када им се та мера изрекне, они треба да добију електронску наруквицу и ако крену на забрањену адресу или је покидају да она одмах сигнализира полицији. Сви ти насилници, па и они потенцијални, који нису осуђивани, али су пријављивани могу да доведу до трагичног случаја - објашњава Весна Станојевић. - Такође би било добро и да се прави евиденција насилника. То би све можда психолошки могло да делује на њих, да промисле да ли ће ићи на место где живи жртва, која их је пријавила или не. Они често у својим главама схватају као да имају право да оду тамо и малтретирају је.
Весна Станојевић указује и када се после пријаве насилници врате у кућу да живе често се понашају како им падне на памет.
- Можда избегавају физичко насиље да га жена не би опет пријавила, али зато је присутно психичко насиље које зна да буде и горе. Вређа је, свашта јој говори, обавезно у све уплете и њену породицу и свим тим константним психичким злостављањем доведе је у ситуацију да изгуби разум у неком моменту - наводи Весна Станојевић.

"ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ" Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама
ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије и председник странке Јединствена Русија Дмитриј Медведев оптужио је данас западне земље да организују протесте и мешају се у изборне процесе других земаља да би одржале своју доминацију.
31. 07. 2025. у 17:01

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

БЛОКИРАО ПРОМЕТНУ УЛИЦУ: Кад су видели ко је за воланом, нико није смео ни да приђе! (ВИДЕО)
НЕОДГОВОРНИ возач "хонде" блокирао је недавно улицу испред мумбајског тржног центра Локхандвала, међутим када су остали возачи пришли да га питају га како се то понаша и затраже од њега да склони возило, уследио је прави шок.
31. 07. 2025. у 17:34
Коментари (0)