ЗВАНИЧНО САОПШТЕЊЕ ВЛАДЕ СРБИЈЕ О ТРАГЕДИЈИ У РУДНИКУ: Несрећа се догодило у четири ујутру, ово је узрок
У НЕСРЕЋИ у руднику која се јутрос догодила у руднику угља “Соко” код Сокобање погинуло је осам рудара, а 18 је повређено. Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике проф. др Зорана Михајловић обишла је рудник у којем се несрећа догодила и изразила саучешће породицама страдалих рудара.
Фото: Ј. Ћосин
- У име Владе Србије, у име свих нас и своје лично име изражавам саучешће породицама страдалих. Држава ће помоћи колико год је могуће породицама. Ово је тежак тренутак за све људе који су овде, али и за све нас. Инспекција, полиција и сви надлежни органи су на лицу места и раде све што је неопходно како бисмо након истраге знали тачне узроке трагедије - рекла је Михајловићева.
Саша Спасић, директор ЈП ПЕУ Ресавица, рекао је да се рударска несрећа у јами рудника „Соко“ догодила нешто после четири сата ујутру у делу лежишта рудника источног поља у трећој смени, приликом редовних радова на експлоатацији угља.
- Према још незваничним информацијама, дошло је до зарушавања угља у откопној комори ВЕ 3/1 и наглог продора метана у радни простор. Изражавам саучешће породицама настрадалих рудара, ту смо за њих у било ком моменту - рекао је Спасић.
Узрок несреће
Драго Милинковић, директор рудника „Соко“, рекао је да је рудник изгубио осам вредних радника и изразио саучешће породицама страдалих рудара.
- Мере безбедности које предузимамо у руднику су на највишем нивоу, али овог пута се десило нагло издвајање метана и нисмо ништа могли да урадимо - каже Милинковић.
- Радници Алексиначких рудника изводе радове у руднику Соко и део су овог колектива. Мере се максимално поштују али су ово ситуације које је немогуће предвидети - рекао је Немања Денић, директор Алексиначких рудника и изразио саучешће породицама настрадалих рудара.
У несрећи су погинули рудари Д. З. (1979), Н. Т. (1985), Р. Г. (1975), П. П. (1991), Б. Ч. (1966), Б. З. (1967), Б. Ж. (1963) и Б. С. (1988).
Остали рудари који су се у тренутку несреће налазили у окну извучени су, а повређенима се пружа медицинска помоћ. Рударски инспектор и други надлежни органи су на терену и испитују узрок несреће.
Препоручујемо
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)