РУКАВИЦЕ, НАОЧАРЕ, ОРМАРИЋ ЗА ПРВУ ПОМОЋ: Јесу ли школске лабораторије адекватно опремљене и ученици безбедни?
УЧЕНИЦА Ј. М. (16) из Пољопривредно-хемијске школе у Обреновцу, која је у понедељак на часу хемије попила неколико гутљаја воденог раствора азотне киселине, и даље се налази у Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој где добија сву неопходну терапију.

Конкурисало 9.096 истраживача са 917 пројеката / Фото Ж. Кнежевић
Лекари се надају да ће опоравак ићи у задовољавајућем смеру. Једино што је још неизвесно јесте да ли ће се једњак опоравити у потпуности, јер постоји опасност од његовог сужења, као поседица оштећења слузокоже, током зарастања, што би током живота могло да јој отежава гутање.
Немио догађај у Обреновцу отворио је питања поступања у школским лабораторијама нарочито приликом извођења вежбе. Упућени кажу да прописана правила постоје и морају да се поштују, како не би дошло до нежељених последица. Такође, у свакој лабораторији мора да постоји ормарић за пружање прве помоћи, као и на видном месту окачени телефони хитних служби.
Проф. др Горана Роглића, декан Хемијског факултета у Београду, каже да реаговање наставника зависи од ситуација и истиче да постоји безбедносна листа за сваку хемикалију, односно шта се ради у ком случају. Он истиче да је највећи проблем када неко прогута концентровану киселину и да се тада најмање може урадити на лицу места, већ је потребно што пре обавестити Хитну помоћ. На срећу, то су ситуације које се и најређе дешавају, осим у случају када то неко уради намерно.
- Ако се деси гутање азотне киселине, потребно је одмах испрати уста и попити већу количину воде и наравно позвати Хитну помоћ - каже професор Роглић. - Најчешће се инциденти у лабораторијама дешавају приликом пресипања киселине, која се може просути или почети да испарава. У таквим ситуацијама ради се испирање и обавештава надлежна служба. Увек постоји ризик да се нешто непланирано догоди, али ако се слушају упутства наставника, та могућност је сведена на минумум.
БЕЗ ХРАНЕ И ПИЋА
ПРИЛИКОМ боравка у лабораторији није дозвољено шетати, коса мора да буде везана, не смеју да се уносе храна и пиће. Огледи у лабораторијама се изводе са минималним количинама сусптанце, непоходним да би се ђацима објаснио неки хемијски процес.
Наш саговорник наводи да ученици и студенти који су на вежбама морају да имају заштитне рукавице, наочаре и беле мантиле. При загревању супстанце треба стајати што даље, а отвор епрувете не треба да буде окренут ка оном ко изводи оглед. Ако се испушта неки мирис, не сме се мирисати директно из посуде већ на даљину или руком изнад отвора пару супстанце усмеравати ка носу.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)