МУЧИО, ПРЕБИЈАО И УБИЈАО СРБЕ У ЗАГРЕБАЧКОМ ЛОГОРУ Тунић пресудио српском војнику, Хрватска га ослободила - Завршено суђење за ратни злочин

Слађана Матић

22. 04. 2024. у 13:30

СУЂЕЊЕ у одсуству Бранку Тунићу, Албанцу католику са Косова и Метохије, за ратне злочине над заробљеним војницима ЈНА у загребачком логору Ракитје, завршено је пред Судом за ратне злочине у Београду и за сутра су заказане завршне речи.

МУЧИО, ПРЕБИЈАО И УБИЈАО СРБЕ У ЗАГРЕБАЧКОМ ЛОГОРУ Тунић пресудио српском војнику, Хрватска га ослободила - Завршено суђење за ратни злочин

Бранко Тунић, Фото ЕПА

Он је оптужен за злостављање и мучење 14 заробљених војника ЈНА српске националности у логору у септембру 1991. године, од којих је једног Марка Утржана (20) из Кикинде и убио. Њега је прво више пута везаног пребијао у подруму зграде где су заробљеници били заточени, да би га после последњег пребијања 30. септембра 1991. године убио прислонивши му пиштољ на лице и опаливши метак.

Тунић је у то време био припадник хрватске паравојне формације "Зенги" и имао је чин разводника. Према сведочењима других преживелих војника, он их је највише тукао од свих других стражара. Ударао би их по табанима, леђима, лицу, шутирао чизмама, ударао палицом, бајонетом кружио по лицу и око очију, а Марка је од свих њих највише злостављао, јер је увек био весео и насмејан. Терао их је и да певају усташке песме и бахатио се. Заробљени војници су испричали на суду да их је тукао припадник "Зенги" којег су звали Шиптар, да је говорио албанским изговором и био низак и црн. Неки од њих су га и препознали на сликама.

Током суђења изведени су и други докази, вештачења и записник са увиђаја, који потврђују да је Утржан немилосрдно убијен. Такође, скоро сви заробљени војници потврдили су да су имали физичке и психичке проблеме због мучења које су преживели, а код неких те последице су трајне.

Оштећени су испричали да су заробљени у месту Пречац код Иванић-Града, где су чували магацине са муницијом. Одатле су их одвели у Ракитје. Муслимане, Хрвате и два Албанца су одмах пустили, а Србе су затворили.

Тунић је годинама живео у Загребу и слободно се кретао. Ни дана није био у затвору због свог злочина. По потерници Србије ухапшен је у Словенији 2020. године, али су Хрвати истог дана покренули истрагу и Словенци су га уместо Србији, са образложењем да предност имају државе Европске уније, изручили Хрватској. По доласку у Загреб, одмах је пуштен на слободу и никада није оптужен. Одатле је одмах побегао на Космет.

ОСЛОБОДИЛИ ГА У ХРВАТСКОЈ

Након убиства Марка Утржана Тунићу се судило у Хрватској, али не за ратни злочин, већ за обично убиство. Он је лагао да га је Марко напао и отео му пушку. Суд у Хрватској га је 2001. године правоснажно ослободио, игноришући све материјалне доказе, који су му штетили. Међутим, сведоци убиства су тврдили да је Марко био везан и негирали су да је отео пушку. То доказују и чињенице са увиђаја и обдукције, јер је Утржан био у чучећем положају када је Тунић пуцао у њега.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

РАСПАРЧАВАЊЕ ХРВАТСКЕ: Шешељ о подели Балкана после преговора Руса и Амера (ВИДЕО)