ЛЕГИЈА И БЕРЧЕК ЖЕЛЕ НА УСЛОВНУ СЛОБОДУ: Издржали половину казне од 40 година затвора

Слађана Матић

05. 11. 2024. у 15:55

БИВШИ комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија и њен припадник Бранко Берчек, који у затвору у Пожаревцу издржавају казне од по 40 година затвора, поднели су захтеве Вишем суду у Београду за пуштање на условну слободу.

ЛЕГИЈА И БЕРЧЕК ЖЕЛЕ НА УСЛОВНУ СЛОБОДУ: Издржали половину казне од 40 година затвора

Фото: Архива "Новости"

Улемек је осуђен за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића и у затвору је 20 година, а Берчек за ликвидацију Ивана Стамболића и покушај убиства Вука Драшковића у Будви и робија више од 21 године.

Како нам каже њихов адвокат Александар Ковачевић, они су сами писали тај захтев за превремени отпуст, а он га је само предао суду прошле недеље и заступаће их у том предмету.

Према закону о кривичном поступку да би се уопште могао предати захтев за пуштање на превремену слободу, потребно је издржати две трећине казне. Међутим, Ковачевић нам објашњава да се у случају Улемека и Берчека примењује закон, који је важио у време извршења кривичног дела и према којем је условни отпуст био могућ након половине издржане казне. Такође, наводи да ако имамо нови закон са другачијим правилима, примењује се онај који је блажи према осуђеном.

Како нам је потврђено у Вишем суду они су примили захтеве некадашњих припадника ЈСО и суд ће их разматрати.

Према правилима суд сада шаље Заводу за извршење кривичних санкција захтев да им пошаљу извештај о владању двојице осуђеника. Онда се тај извештај и захтев шаљу тужилаштву на изјашњавање, па по пријему њиховог мишљења, заказује се рочиште у суду, на којем се све разматра и судско веће ће заузети став да ли Улемек и Легија испуњавају одговарајуће услове за пуштање на превремену слободу. Ова процедура би требала да траје од једног до два месеца.

Адвокат Ковачевић сматра да су се стекли законски услови да они изађу на слободу и да закон који је важио у време извршења кривичног дела узима у обзир само њихово понашање у време издржавања казне.

- Њихово владање је у реду. За све ове године нису имали ниједан дисциплински прекршај. Учествовали су у свим програмима ресоцијализације, који су им понуђени. Они тамо и раде и све што им је понуђено, они су прихватили. Максимално поштују правила. Улемек је за ово време написао и 29 књига. Након 20 година свет је потпуно другачији, па и они. Окренути су породичним односима и свом напретку, то им је најважније и неће дозволити да дођу у ситуацију да им се условни отпуст опозове - каже нам Александар Ковачевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (0)

Са панела „ЕТС и ЦБАМ – шта је за Србију и регион боље?“ ОИЕ инвестиције шанса за преговоре са ЕУ