У ЗАТВОРУ РЕТКО И ДО ПЕТ ГОДИНА: Поражавајуће казне за трговину људима и сексуалну екслоатацију

Слађана Матић

29. 07. 2023. у 18:00

СУДОВИ осуђенима за трговину људима махом изричу казне у висини законског минимума.

У ЗАТВОРУ РЕТКО И ДО ПЕТ ГОДИНА: Поражавајуће казне за трговину људима и сексуалну екслоатацију

Фото: Принтскрин

Већина казни за то кривично дело износи три до пет година. Изречених казни затвора у трајању више од пет година је све мање, у 2018. их је било 38 одсто, у 2019 - 25 одсто, у 2020 - 17 одсто, а у 2021 - 11 одсто. У 2022. казне у висини од три до пет година нису изрицане, а у чак 80 одсто случајева изречена је казна у трајању до три године!

Ово је анализом судских пресуда утврдила Невладина организација за борбу против трговине људима АСТРА. Они су се огласили поводом 30. јула, Међународног дана борбе против трговине људима, указујући на овакву судску праксу и потребу тежег кажњавања.

Они наводе да се оваква кривична дела све чешће у старту класификују као посредовање у проституцији, а све ређе као трговина људима. То аутоматски значи ниже казне за све већи број починилаца. У 2018. години за посредовање је окривљено 13 одсто, а за трговину људима 80, док се до 2022. године скоро обрнуо однос, па је за посредовање оптужено 69 одсто, а за трговину људима 31 одато.

Њихова анализа указује и да је у трговини људима највише сескуалне експлоатације, које је 2018. године било 60 одсто, а 92 одсто 2021, и 100 одсто 2022. Оштећене су великом већином жене и девојчице.

Лоша порука

У организацији АСТРА закључују да се лоша порука шаље ако за једно од најтежих кривичних дела, чији су починиоци спремни да ради профита у потпуности девастирају једну особу или више њих, прописују минималне казне и отежава процес доделе компензације жртвама.

Око половине пресуда, а некад и мало више су донете склапањем споразума о признању кривице.

- Оштећене се и даље упућују на парницу ради остваривања имовинско-правног захтева, то јесте одштете, а и у том случају проценат упућених особа је јако мали. У 2022. години је износио 16 одсто. Годинама уназад апелујемо да овај захтев треба да се истакне и одреди у кривичном поступку, док је оштећена заштићена статусом жртве - наводе у АСТРА.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА? Јованино питање изазвало смех у студију: Како да се носе с толиком проблемима...

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."

ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.

13. 05. 2025. у 16:57

Коментари (0)

ХОДАО САМ ПО ЖИЦИ: Петоструки олимпијски шампион проговорио о зависности од наркотика