У КАКВОЈ ЈЕ ГРОБНИЦИ ДАНКА? У Злоту, уз јауке мајке Светлане, сахрањен Далибор Драгијевић (40), настављена потрага за телом девојчице (ФОТО)
У БОРСКОМ округу је и јуче, осми дан од хапшења осумњичених за убиство Данке Илић, настављена потрага за телом двогодишње девојчице, а на Новом гробљу у селу Злот сахрањен је Далибор Драгијевић (40), брат једног од осумњичених за злочин који је потресао Србију - Дејана Драгијевића (50).
- Док Драгијевићи не докажу да нису окрвавили руке о једно дете, ја им отићи нећу. Ни у овој њиховој, а нашој трагедији. Ни на жалост, ни на радост им нећу отићи.
Кад ће радост у Злот, подно Малиника и пећина. Са ове тачке гледишта, проћи ће време. Мора тако.
Овде је, уз јауке мајке Светлане, сахрањен Далибор Драгијевић у својој четрдесетој години. Момак осумњичен за саучесништво у прикривању убиства малене Данке и свега што је после уследило. Двогодишње цурице од које су остале само две капи крви на блатобрану аутомобила који јој је прекинуо живот, а ни две године животом није трчала.
Двадесетак људи саучествовало је и тугу поделило са Драгијевићима. Заветовао се Злот, највеће село у Тимочкој Крајини, да неће доћи на укоп док не докажу невиност.
Не хулите на нас
МОЛИМ "Новости", мој лист који је у нашој кући пола века, да не хуле на наш народ, нашу националну мањину. Ми волимо Србију. Ми смо део њеног бића. Овом трагедијом много је невоље на наша плећа натоварено. Молим вас да нам помогнете да нас не поистовећују са још недоказаним злочином - очајни су људи Злота.
Опело је служио локални свештеник. Поручио је да је "свака крштена душа вредна једног опела. Једне Божје службе, јер смо сви пред Богом једнаки, а колико смо криви само суди Он, Свевишњи. Сви ћемо пред тај суд".
Светлана клекла уз гроб и тражила мир сину
Проломио се јаук мајке Светлане. Једном, двапут. Први, кад је полазила из куће у којој је подизала синове, своју децу. Други, кад је клекла уз гроб и тражила мир сину. Спокој, можда и опроштај.
- Не могу више, не могу - говорила је јецајући.
Неколико венаца и крст урањали су у исконску злотску земљу, на узвишици. На крају Новог гробља. На тек раскрченим парцелама, одавно од предака закоровљеној земљи гробљанској, Боже мој.
Један венац, једна "суза", од брата и оца за умрлог од, како је јављено, инфаркта у Полицијској управи Бор, једног јутра после основаног сумњичења и привођења. Оцу Радославу је надлежно тужилаштво одбило захтев да присуствује сахрани сина. Ова вест је пригушила емоције мештана Злота. Више би волели да су оцу дозволи да се опрости од сина, поготово док је још све у сумњи. Испод ове жеље, нажалост, мало је ко пристао да се потпише. Ни умрлицу када су му постављали у центру села, они који су је постављали, нису желели у јавност.
Лопате
ПОЛИЦИЈА проверава сумња да је тело девојчице закопано на гробљу или неком другом месту, због чега су из дома Драгијевића одузете лопате и мотике и однете на вештачење. Претходних дана из куће осумњиченог Дејана однети су сви "сумњиви предмети", у нади да ће наћи бар неки траг, што је потврдила и Светлана Драгијевић.
- Полицајци су ми однели ножеве, мотике, лопате, секире и моторну тестеру... не знам шта ће им, ваљда да секу дрва - рекла је Светлана новинарима.
Злот у злу се обрео, данас, као никад, уверавају нас мештани. Зашто нико неће да се потпише испод речи које јече. А, на прву вест да је одавде, из овог божанственог места, а божанског пакла, покуљало све што знају. Зашто су им сада језици завезани.
У осам аутомобила повезли су се укопници према гробљу. Мајку, као сваку у болу за сином, придржавали су да не падне.
- Мајку треба разумети, ниједна мајка не рађа монструме - говори тихо комшија Драгијевића, који нам је потврдио да је Светлана јуче, након сахране, напустила породичну кућу и отишла код неког од родбине.
А у каквој гробници, у каквом је немиру малена Данка?
Гробница је од бетонских блокова. Гробари су радили два дана. А у каквој гробници, у каквом је немиру малена Данка? На крилима лептира, некуд, можда лети. Лепши свет је заслужило малено биће у чијем лику се огледају људи. Нељуди огледала и немају.
Данас улазимо у 18. дан потраге за маленом Данком Илић, несталом у Бањском пољу, надомак њеног родног Бора. Надлежне службе Министарства унутрашњих послова подижу сваки камен, црпе све локације. Али Данке нема.
Потрага је и даље највише окренута ка селу Злот и околину куће Дејана Драгијевића, који је са Срђаном Јанковићем (50) из села Лука осумњичен за овај злочин. Припадници Управе криминалистичке полиције из Бора и Београда прегледали су сваки педаљ овог краја, испразнили и претражили резервоаре за воду у близини куће осумњиченог, као и корито потока који се налази у овом крају. Претражен је и добар део Лазаревог кањона, а претражена је и јама дубока 70 метара.
Докази и чињенице
* Осумњичени су аутомобил, којим су, како се претпоставља ударили девојчицу, чистили киселином у намери да уклоне крв, али им је промакла капљица која је узета као доказ и послата на ДНК анализу, како би се утврдило да ли она припада Данки Илић.
* Исказ који је Дејан Драгијевић дао у тужилаштву, којим признаје кривично дело, с обзиром на то да се исказ дат у тужилаштву третира као доказ.
* Драгијевић је пред тужиоцем променио причу и рекао да тело није сакрио Срђан Јанковић, као што је рекао у полицији, већ је навео да је он возио аутомобил, убио дете и сакрио тело. Рекао је и да су му у скривању тела помогли отац и брат.
* Министар унутрашњих послова Братислав Гашић је на ванредној конференцији за новинаре показао фотографије на којима су приказани детаљи са GPS уређаја који је био у аутомобилу којим су управљали осумњичени за убиство.
* Путем система за праћење службеног возила утврђено је и да су осумњичени отишли до депоније за коју се сумња да је била прво место на ком су сакрили тело девојчице. GPS је, према до сада познатим информацијама, показао да су се тамо задржали око пола минута.
* Осим GPS прегледани су и логови мобилних телефона на базним станицама у Бору и околини како би било установљено ко се кретао у околини насеља у време Данкиног нестанка.
* Као доказ против Драгијевића и Јанковића могу да се користе снимци који су изузети са 10 надзорних камера у Бањском пољу, у ком је најпре дошло до удеса, а потом су два мушкарца тело детета спаковала у пртљажник аутомобила и одвезла са лица места.
Двогодишња Данка нестала је 26. марта у Бањском пољу, а након 10 дана потраге и детаљних провера свих трагова и информација, полиција је ухапсила Срђана Јанковића и његовог колегу из борског ЈКП "Водовод" Дејана Драгијевића. Сумња се да су девојчицу ударили аутомобилом, а затим њено тело ставили у гепек службене "фијат панде" и однели на депонију.
Драгијевић је на саслушању у Тужилаштву признао злочин, док се Јанковић бранио ћутањем. Накнадно су ухапшени Далибор и Радослав Драгијевић, брат и отац осумњиченог Дејана, због сумње да су му помогли да премести тело девојчице на засада непознату локацију. Далибор је преминуо у Полицијској управи у Бору, док је оцу осумњиченог одређен притвор до 30 дана.
Двојица осумњичених су, према ранијим сазнањима из истраге, од првог дана били "на радару" полиције.
- Пратећи базне станице, полиција је утврдила кретање службеног возила "Водовода", које такође има и ГПС, па су истражитељи накнадно успели у потпуности да реконструишу кретање тог аутомобила. Накнадно су пронађени трагови крви за коју је утврђено да припада Данки Илић - каже извор из МУП. - Сваки детаљ који је указивао и усмеравао на њихово кретање тих дана смо проверили, али нажалост, тело детета нисмо пронашли. Прегледали смо локације на основу базних станица, али ни то није дало резултата.
Провераване су локације и на основу њихових изјава, али и онога што је рекао брат једног од осумњичених, али ни тада није било резултата. Тело детета нисмо пронашли. Сада претражујемо сваки педаљ Бањског поља и околине, рејон Лазаревог кањона, Злотске реке и Лазареве пећине, село Злот и Луке.
ДНК је најважнији у истрази
ПАТОЛОГ Радослав Радосављевић изјавио је јуче, поводом убиства двогодише Данке Илић, да биолошки материјал девојчице може да се нађе на свим предметима са којима је она дошла у контакт - одећи, обући, играчкама, као и на лишћу уколико је на њега пала крв из ране или повреде.
Он је истакао да је ДНК неприкосновен метод у идентификацији тела и најважнији елеменат у истрази, јер ДНК профил девојчице мора да се поклопи са ДНК профилом њене мајке, односно најближих крвних сродника.
На питање да ли су, како пролази време од убиства Данке Илић, мање шансе да се утврде сви детаљи убиства, Радосављевић је рекао да време које пролази чини то да долази до дегенеративних секундарних промена на телу, као и да елементи спољашње средине, попут влаге, високе температуре, деловање животиња могу да доведу до одређених промена.
- Све те промене отежавају узимање и анализу материјала, међутим, тај материјал увек остане. Зависи да ли се користило још нешто да би се уништили ти биолошки трагови, као што су хемијска средства, физичка средства, креч или неке киселине. Све то може да утиче или да умањује значај тих трагова - објаснио је патолог.
Спасић: Непромишљено понашање
ПОЗНАТО је да око нестанка Данке Илић имамо једну парадоксалну ситуацију са којом се полиције не сусрећу често, а то је да имате осумњичене за убиство, а да немате тело - изјавио је јуче бивши обавештајац Божидар Спасић. - То је један од најтежих случајева за рад полиције. Они су признали дело, а онда одвели полицију тамо где тела нема. Осумњичени су имали много времена, око 50 сати, за манипулисање телом, односно да га премештају заједно или одвојено, немајући поверења један у другог. Постоји и могућност да су тело однели на сасвим другу страну од оне на коју су указивали, свесно наводећи полицију на погрешан траг, чиме они заправо мисле да себи чине неку услугу. То је урадио покојни Далибор. Он на тај начин није мислио ништа, то је потпуно непромишљено понашање. Мислим да су осумњичени починили злочин без икакве организације.
БОНУС ВИДЕО - ПОТРЕСНЕ СЦЕНЕ ИЗ БОРА: Играчке и цвеће за малу Данку - грађани се опраштају од убијене девојчице
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)