ИЗОСТАО АДВОКАТ Перишићу одложено суђење за шпијунажу
СУЂЕЊЕ некадашњем начелнику Генералштаба, пензионисаном генералу Момчилу Перишћу, и још двојици оптужених за шпијунажу, које се иначе одвија без присуства јавности, одложено је данас у Вишем суду у Београду.
Фото: Танјуг
До одлагања данашњег суђења је дошло због изостанка једног од бранилаца оптужених.
Суд је јавност искључио на почетку претреса на захтев тужилаштва а ради чувања тајности података, иако се одбрана оптужених томе противила.
Генералштаб Војске Србије и Министарство одбране продужили су рок за чување тајности одређених докумената који треба да се предоче суду.
За сада се суђење одвијати иза затворених врата, а суд може да одлучи и да у неком тренутку претрес отвори за јавност.
Пресуда ће у сваком случају бити јавно објављена.
Осим Перишића, у том случају оптужени су Миодраг Секулић и Владан Влајковић.
Поступак за "шпијунску аферу" покренуло је некадашње војно правосуђе у марту 2002. године, али се Перишић тада позвао на посланички имунитет.
Поново је активиран 2004, али је већ наредне године прекинут због Перишићевог одласка у Хашки трибунал, где му је суђено за ратне злочине, што је окончано 2013. године ослобађајућом пресудом.
Поступак за шпијунажу је поново активиран 2014. године.
Перишић је био ухапшен 14. марта 2002. у ресторану на периферији Београда, под сумњом за "одавање поверљивих информација америчком обавештајцу Џону Нејбору", који се тада позвао на дипломатски имунитет.
Поступак је првобитно вођен пред војним правосуђем, које је у међувремену укинуто, и сада је пред кривичним одељењем Вишег суда у Београду.
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (1)