КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Путокази времена
И НОВА књига антрополога Бојана Јовановића "Манцонијево завештање" (Дерета 2022) прави је путоказ у право време и на правом месту за читаоце несклоне да се уместо читања знакова у циљу утврђивања сопственог места управљају према туђим лажима.
Наравно, књига никако не искључује ни све друге читаоце потрошаче склоне различитим мимикријама, спектаклима, шаренилу, вечитој глади, власти, користољубљу и другим врстама некултуре. За њих је, можда, ова књига још кориснија, јер их може подстакнути да се последњим атомима ослабљене духовности боре за повратак себи, насупрот ирационалним представама о сопственим новим идентитетима, настојећи да разумеју путоказе свог времена у контексту знакова прошлости зарад будућности.
Уколико ова књига допре до првонаведених и другонаведених читалаца, а њени потенцијали за то су велики, јер је писана једноставним стилом и језиком, у читавом друштву, на свим нивоима, укључујући и високе институције науке и културе које су данас дезоријентисане и без конкретних националних стратегија, моћи ће разложније да се размишља и предузима, на пример: у вези с радом на Речнику српског језика уместо на Речнику српскохрватског језика; у вези с вештачки контитуисаним језицима и новим нацијама на простору бивше Југославије; у вези са идеологијом перформанса: "Уметност може бити било шта што се уметне у простор уметничког или подведе под његов појам..."; у вези са сфером тржишта и финансија из којих потиче актуелни образац симулације вредности у култури и политици, у вези с медијима "који релативизују, оспоравају, поништавају и успостављају нове вредности. [...] и нарушавају равнотежу између тржишта и културе" у шта се, између осталог, уверавамо на примерима издавачке, филмске и музичке индустрије, тј. продукције бестселера, хитова и мегахитова.
Пишући и о књижевној критици, њеном положају данас, "који упућује на промењен шири социокултурни контекст" у којем она није институционализована као културна и друштвена потреба, као и о критичарима који наилазе на осуде друштва, Бојан Јовановић наше време означава као посткритичко "не само зато што је критика изгубила некадашњи значај већ и стога што чињенички аргументи критике остају у сенци других промоционих фактора".
Наша стварност је и посткултурна "у којој прагматичко преовладава над принципијелним", у шта се уверавамо подједнако на основу примера из "Манцонијевог завештања", али и изван те књиге.
Тек у сегментима овде представљена књига могла би бити уџбеник за бољи и лакши живот, за самоспознавање, за споро, али извесно, оздрављење целокупног нашег друштва и културе. Ако бисмо размишљали и као издавач, ову књигу бисмо штампали као џепно издање, дакле у великом броју примерака, никако из комерцијалних разлога.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)