ГОРДАН КИЧИЋ: Бизарности, живот и уметност се преплићу

Ј. БАЊАНИН

16. 02. 2024. у 20:27

НА танкој линији између сенке и снопа рефлектора већ годинама живи и ствара Гордан Кичић. Осим што је глумац, опробао се и као продуцент, сценариста и редитељ.

ГОРДАН КИЧИЋ: Бизарности, живот и уметност се преплићу

Фото Миша Обрадовић/Продукција "Kомбајн филм"

Глумом је почео активно да се бави од 1997, када је и одиграо прву улогу у филму "До коске". Диплому Факултета драмских уметности у Београду стекао је нешто касније, 2001. године. Највише се истакао у улогама Цолета у филму "Мала ноћна музика", Сумпора у "Кад порастем бићу Кенгур" и Алека у "Чекај ме, ја сигурно нећу доћи". Осим на филму, играо је и у позоришту, па је тако 2009. постао стални члан Атељеа 212. Био је продуцент филмова "Устаничка улица" и "Алекси", а од краја 2018. је и режисер.

Након што је његов редитељски деби, филм "Реална прича", изазвао велике симпатије код публике у Србији, пронашао је своје место и на светској сцени, те постао први српски филм који је доступан на једној од највећих светских платформи, Амазон прајм. Од овог филма настао је вишеструко награђиван серијал "Мама и тата се играју рата", чија се трећа сезона управо "крчка". Поврх свега, Кичић је стигао да буде Бранислав Ивковић у "Породици", Ранко Бели у филму, а ускоро и у серији "Није лоше бити човек", Владика у "Попадији", Момчило Бановић у "Немирнима"...

У серији мистериозног имена "В (фау) ефекат" (викендом, у 21.00, на Суперстар ТВ) игра једну од главних улога, али потписује и режију уз Ђорђа Марковића. Радња серије води нас у Савремени театар на премијеру представе "Случај Бертолта Б.", али након успешно одиграног комада и аплауза настаје мук - један од глумаца умире на сцени и до самог краја нећемо знати ко је убица.

Фото Firefly productions

У серији "В (фау) ефекат"

- Ова серија ће сигурно да донесе мистерију и трилер у буквално микропростору, а то је позориште. Доносимо вам један комплетно нови свет унутар тог позоришта, са злочином и великим бројем осумњичених који су били у театру те кобне ноћи. Главни јунаци су полицијска инспекторка Сорга (Милица Јаневски) и представник војне безбедности Жарковић (Радован Вујовић) који воде случај и испитују шта се заправо десило. Јако је узбудљиво и врло занимљиво, али и застрашујуће с времена на време. Уживао сам док сам режирао ту жанровску причу - каже за "ТВ новости" Гордан Кичић.

* На позоришној сцени редитељи воде главну реч, неки чак режирају и оно што се дешава мимо представе, а вама је и то у овој серији био задатак. Да ли вам је нешто било посебно тешко да режирате?

- Најкомпликованије ми је било да снимам масовне сцене у којима сам и глумио. Морао сам да трчим и сналазим се, а то је незгодно. Играли смо представу пред пуном салом, било је око 350 или 400 људи у публици, десетак на сцени и около још педесетак људи који снимају све то. Био сам на сцени и трчао сам у режију да гледам те кадрове и да се договарам. То је трајало неколико дана и било је поприлично узбудљиво, а ово остало, када сам иза камере, то није био никакав проблем.

* Досад сте режирали углавном само пројекте које сте и писали. Како сте се "изборили" са тиме да оживите туђи предложак?

- Сценаристи Ђорђе Милосављевић и Маја Тодоровић фантастично су написали тај комад, а Ђорђе Марковић и ја смо режирали серију на, верујем, заједничко велико задовољство. У свему учествује велики ансамбл, више од 30 глумаца који играју велике улоге у којима их до сада нисте видели. Сви смо веома узбуђени јер знамо да смо направили нешто потпуно другачије и наочито. Морате то да погледате, не би било у реду да сада откривам све.

* Необичан назив серије заснован је на нечему што је у позоришту већ познато, али како бисте телевизијској публици објаснили о чему је реч?

- То је начин игре, приступа и читања комада. В ефекат је измишљотина Бертолта Брехта, његов фазон и значи фактор отуђења где се глумци, на неки начин, дистанцирају од текста, имају отклон и са стране играју представу, без емотивних катарзи. Серија се не зове случајно "В ефекат" јер име је повезано са радњом и публика ће схватити зашто се зове тако.

Фото Кошутњак филм

Ca Иваном Босиљчићем у филму "Јорговани"

* Ускоро, 27. фебруара, премијерно на Фесту биће приказан филм "Јорговани" Синише Цветића. Каква је ваша улога у томе?

- Веровали или не, играм редитеља (смех). Ето, шта да вам кажем, бизарности, живот и уметност се преплићу. То је врло занимљива и духовита, пре свега, саркастична, црнохуморна прича коју је Синиша Цветић режирао, а Давид Јаковљевић писао. Овај филм осликава лице и наличје филмске и ТВ индустрије у Србији данас. Главни јунаци су глумци који су заједно и на екрану и ван њега, али занесени севањем блицева и оглувели од аплауза, они се, иако нераздвојни, дуго нису ни чули ни видели. Изузетно остварење и опет велика екипа глумаца.

* Када замиришу јорговани, на шта помислите?

- На пролеће. Могуће на неки букет неком поклоњен.

Фото Промо

Са Леном Ковачевић у филму "Није лоше бити човек"

* Најавили сте трећу сезону ваше серије "Мама и тата се играју рата", али сада морате да оправдате велика очекивања публике.

- Па, да. Протеклих годину и нешто дана бавим се писањем и спремањем те серије. Треба да кренемо да снимамо почетком или средином априла. И то је нешто што ме тренутно окупира и око чега сам ангажован. Марко Манојловић, Гвозден Ђурић и ја ћемо режирати, а нас тројица смо и писали трећу сезону, тако да се сага о породици Радисављевић наставља. Јако сам узбуђен због тога јер смо свашта нешто написали и дизајнирали шта треба све да се деси у новој сезони.

* У ком правцу можете или морате да наставите серијал? И докле ће ти мама и тата да се играју рата?

- Настављамо три године од краја прошле сезоне. Радисављевићи су се вратили у Београд и наставили заједнички живот. Узимајући у обзир све што им се догодило, и то је могуће. Вида је порасла, а сви остали су остарили за те три године. Неке ствари су се промениле, а неке и нису. Вељко ће бити доста миран и задовољан својим животом, што претходне две сезоне није био случај, и на неки начин је одустао од глуме да би се посветио породици.

* Шта вас инспирише да причате такве приче?

- Серија "Мама и тата..." има свој наратив, концепт и ту животну причу која повезује све ликове. Бавимо се људима који су у нама сличним годинама, тако да све дилеме, кризе и бриге обрађујемо на један духовит начин. Посматрамо савремену породицу из другачијег угла, који није баш баналан јер не препричавамо догађаје него увек имамо нешто што главне јунаке мења током сезоне. Дешавају им се велике ствари, морају да донесу значајне изборе, да одлуче, да се преиспитају, да имају једну врсту интроспекције. У савременом свету, чини ми се, људи немају довољно времена да се баве собом, а ни другима. Зато што је брзина живота у којем живимо и количина свега чиме смо затрпани огромна. Ми смо себи дали за право да се мало одмакнемо од садашњег тренутка и да пробамо да сагледамо те јунаке из друге перспективе и да се позабавимо њиховим жељама, хтењима, сновима, стремљењима...

Фото Продукција "Kомбајн филм"

Серија "Мама и тата се играју рата"

* Бавите се глумом, активни сте и у позоришту и пред камерама и увек имате нешто на чему радите. Имате ли ви онда времена да се посветите себи и вама најближима?

- Па наравно! То је суштина живота, направити баланс између посла и породице, пријатеља и тако даље. То је уметност живљења. Свако пронађе нешто што њему одговара и прија. Чудно је што ја ово чиме се бавим не доживљавам као посао од 9 до 5, него као позив, па све то некако остаје са мном све време.

* Пошто има неколико позива, односно врста уметности којима се бавите, шта бисте рекли да има приоритет за вас лично?

- Зависи од пројекта до пројекта. Трудим се, односно, гледам да изаберем ствари у којима имам нешто да кажем, да нисам безвезе ту и да то има неког смисла и сврхе. У "В ефекту" немам толико велику улогу, тако да сам се више радовао режији. У "Мами и тати" поново имам неколико позиција и бићу одговоран за пуно послова, унутар тога и за режију, али пре свега ћу бити глумац. А онда, даће Бог, на јесен ћу бити само глумац, што је исто лепа позиција. Очекује ме снимање велике серије, али накнадно ћемо да причамо томе. Шта да вам кажем? Тако су се наместиле неке животне околности и моја интересовања су се поклопила. Цео живот сам пасионирано гледао и гледам и даље и филмове и серије и позоришне представе.

* То није необично пошто вам је отац био телевизијски редитељ. Колико је одрастање уз некога ко се такође бави уметношћу утицало на вас?

- Утицало је директно и индиректно јер смо у кући ненормално пуно гледали филмове и слушали музику. И та популарна култура је била одувек присутна. Саставни део одрастања ми је било да гледамо филмове, причамо о њима и дискутујемо, идемо на Фест, у Кинотеку или у позориште.

* А колико то чиме се ви бавите утиче на ваше наследнике?

- Па, видећемо. Мали су још. Може да се деси да пренесем то такође на њих, али не мора да значи. Искрено, то су индивидуалне ствари. Идеја је не инсистирати ни на чему у том смислу. Па, деца нека пронађу свој пут, интересовање и радост који их испуњавају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE