РАТНИМ РОМАНОМ "ВАСКРСАО" СВОГ ХРАБРОГ ЧУКУНДЕДУ СОЛУНЦА: Михајло Антић (17) свој књижевни првенац посветио претку који је прешао Албанију
КАД је из свог Драговца кретао на Солунски фронт, земљорадник Светозар Антић није ни слутио да ће 105 година касније постати главни лик једног књижевног дела, и то романa свог чукунунука Михајла (17).
Књижевни првенац младог писца, под насловом "Договор хладне ноћи - За краља и отаџбину", настао је на основу дневничких записа полуписменог Светозара, учесника Првог светског, а претходно и балканских ратова. Михајла, ученика трећег разреда Економско-
- Међу личним стварима мог чукундеде, осим штапа и војничког сандука с којима је прешао Албанију и касније их вратио кући, нашао сам и његов дневник. У њему је описивао шта је све доживео током ратне голготе, са групом сабораца, па сам то искористио као окосницу свог романа - прича нам Михајло.
Занимљиво је, како каже, да је његов чукундеда био потпуно неписмен, али га је током балканских ратова један саборац научио да чита и пише па је тада почео да води дневник.
- Чукундеда Светозар, или Тоша, како су га звали, није имао једно око, јер је, приликом гађања из пушке, метак рикошетирао и повредио га. То га, међутим, није спречило да се храбро бори у ослободилачким ратовима. Због тога сам веома поносан на њега и срећан сам што сам га на овај начин "васкрснуо", јер сада у нашем селу сви причају о њему. Тиме се потврђује она стара изрека да људи које волимо не умиру све док живи сећање на њих - говори нам Михајло.
Не зна се тачно кад је Светозар рођен, ни када је преминуо. Једино се зна да је у време Солунског фронта већ имао супругу, ћерку Милицу и сина Милутина, од кога потичу наредни мушки потомци - Новица, Бобан и Михајло. Из Грчке се вратио жив, а умро негде око Другог светског рата. Као што је он био вичан ратовању, тако је његов чукунук вичан писању и већ ради на другом роману, чија је тематика везана за његово родно село. Пише и поезију, а има идеју и за једну позоришну представу...
Иначе, међу Михајловим прецима није само чукундеда Светозар био храбри војник. И његов отац Бобан борио се у ратовима деведесетих. Имао је са само 19 година, када га је на одслужењу војног рока рат затекао у Задру. Био је у заробљеништву 40 дана, а за своје ратне заслуге добио је и медаљу за храброст.
Препоручујемо
ПОСЕТА ЧИКА ЂОРЂУ: Игор Мировић разговарао са легендарним чуваром гробља Зејтинлик
14. 05. 2021. у 12:26
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)