ВЕЧНО ЖИВЕ СРПСКИ СЛИКАРИ: Ново издање темељне књиге националне културе из пера академика Дејана Медаковића (1922-2008)

Миљана Краљ

08. 06. 2021. у 11:09

У СУСРЕТ стогодишњици рођења Дејана Медаковића (1922-2008), једне од најзначајнијих личности српске културне и интелектуалне сцене друге половине 20. века, историчара уметности и писца, професора и декана Филозофског факултета, академика и председника САНУ, пред читаоцима је луксузно обновљено издање његове капиталне књиге "Српски сликари 18-20. века - ликови и дела".

ВЕЧНО ЖИВЕ  СРПСКИ СЛИКАРИ: Ново издање темељне књиге националне културе из пера академика Дејана Медаковића (1922-2008)

Фото З. Јовановић

Реч је о заједничком подухвату издавачке куће "Прометеј" (успомену на великана чувају и додељујући награду за мемоарску прозу са његовим именом) и Покрајинског завода за заштиту споменика културе (у години јубилеја ове институције, 70 година постојања), који су помогли републичко Министарство културе и информисања и Покрајинска влада Војводине.

Уредници издања, Зоран Вапа и Зоран Колунџија, у предговору књиге, која још мирише на штампарију, поручују да је потреба да се она објави 53 године од првог издања (1968, Матица српска) сажета у речима академика Светозара Радојичића, једног од њених првих приказивача: "Нисам пророк, али ми се чини да Медаковићеви сликари неће лако остарити!"

- Ретко се може пронаћи овако вредно дело, које спада у темељне књиге националне културе, које је доживело велико признање стручне јавности и које је више од пола века оцењивано као дело непролазне вредности - пише у предговору дела, сада штампаном у великом формату, са до сада највећим бројем квалитетних репродукција.

"Утопљеница" Ђорђе Крстић, Фото Приватна архива

- Дејан Медаковић у овој ванредној научној синтези наставио је тамо где су његови претходници давно застали, пронашао је изузетан пут како да повеже исторју, личности и уметност користећи своје огромно знање, ерудицију и, што је можда најважније, посебну љубав према личностима које је обрадио на жив, само њему својствен начин. Ово је књига и стила и знања, складна употреба речи и стручних термина, описа и оцена, слободних метафора подупртих чињеницама са правим литерарним описима.

"НАЛАЖЕЊЕ МОЈСИЈА" Теодор Крачун, Фото Приватна архива

Решавајући многа нерешена питања биографија и опуса српских сликара, Дејан Медаковић се, како је написао у уводу ове књиге, попут многих претходника и савременика, сусретао са тешкоћама - како оним изазваним трагичним судбинама наших уметника, тако и с последицама ратних вихора, који су допринели разбијању целовите слике о њима:

"Портрет Јове Змаја" Новак Радоњић, Фото Приватна архива

Тешкоће око реконструисања давно ишчезлих целина повећане су и непостојањем неког организованог институтског рада и систематског прикупљања података о уметницима и делима новије српске уметности - записао је академик. - Бавећи се годинама Србима сликарима, већ одавно имао сам намеру да у облику портрета и краћих монографија прикажем важније носиоце нашег уметничког развоја, посебно оног у 19. и 20. веку.

"МРТВА ПРИРОДА" Константин Данијел, Фото Приватна архива

У овом делу је тако Медаковић пружио слику живота и рада Христифора Жеферовића, Јанка Халкозовића, Захарија Орфелина, Теодора Крачуна, Јакова Орфелина, Теодора Илића Чешљара, Арсе Теодоровића. Али и Константина Данила, Јована Клајића, Павла Симића, Новака Радонића, Ђуре Јакшића, Стеве Тодоровића, Милоша Тенковића, преко Ђорђа Крстића, Стевана Алексића, Леона Којена, Љубомира Ивановића, Марка Мурата до Уроша Предића и Паје Јовановића. Свима њима у овој књизи Медаковић је успео да сабере и оцени стварне заслуге за развој српске уметности.

"Портрет митрополита Стефана Стратимировића" Јаков Орфелин, Фото Приватна архива

- Књига "Српски сликари" привидно је лако писана - у суштини она захтева образованог, активног читаоца, сигурног знања и живе маште - закључио је својевремено академик Светозар Радојичић, док је академик Војислав Ј. Ђурић у овом делу, којим је "српско сликарство добило европске оквире", препознао спрегу "знања, обимног истраживања, личних искустава и укуса".

Узнемирујуће истине

ИМА у овим портретима, када се у целини виде, и неких узнемирујућих истина, приметио је професор Лазар Трифуновић:

- Зашто се у та два века у Србији тако кратко и мало уметнички живело, зар су у овом нашем простору интелектуални духови одвајкада стављени пред непремостива искушења? Поразно је прочитати - има ли нечег проклетог у овом нашем народу - да већина уметника којима се бави ова књига није доживело педсету, да је многи од њих крај живота дочекао разочаран, у немаштини, - "бијаху при смрти другови плачни беда туга и глад", како је о њима певао још Лукијан Мушицки.

"Конавока" Марко Мурат, Фото Приватна архива

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!: Новости у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

"ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!": "Новости" у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

ЗАНЕМЕЛА Мала Врбица код Младеновца. Одавде из овог села велике невоље је направио вехабија Милош Жујовић, који је покушао да испред Амбасаде Израела убије припадника српске Жандармерије.

01. 07. 2024. у 12:47

Коментари (0)

АМЕРИКА ГЛЕДАЛА У НЕВЕРИЦИ: Рус изашао пред хиљаде Американаца огрнут руском заставом, ево шта му се десило (ВИДЕО)