И НЕШТО ДОБРО, У ДОБА КОРОНЕ: Поводом 214. самосталне изложбе графичара и сликара Вељка Михајловића у Етнографском музеју

Душан Миловановић

27. 07. 2021. у 13:16

КРАЈЕМ јуна у Етнографском музеју отворена је обично/необична изложба данас већ барда графике и сликарства господина Вељка Михајловића.

И НЕШТО ДОБРО, У ДОБА КОРОНЕ: Поводом 214. самосталне изложбе графичара и сликара Вељка Михајловића у Етнографском музеју

Фото Архива

"Обична" јер нас он већ деценијама навикава да све што изађе испод његових ножева, оловака, пера, кистова... буде другачије и некако очекивано од аутора оваквог формата. Са друге стране "необична" је јер је сасвим другачија од свега с његове стране виђеног. Опет, личи донекле на раније изложбе (акције за спас) "?" (Знака питања), Студентског парка, хиландарског Светог Василија на мору, самог Хиландара... Спасти то нешто, померити стање с места, или избавити себе самога (као овога пута) не мења суштину - у питању је увек била ангажована уметност која има циљ: поправити, дорадити/доградити, сачувати, увести ред у стање...

Овога пута то је "Зима у доба короне", 88 цртежа (22,7х30,5 цм); туш и разнобојно мастило.

Фото Архива

Вељко је био тек клинац када је велики егзистенцијалиста Албер Ками, пре седамдесетак година, готово крикнуо: "Сви се налазимо пред зидом који је куга изградила око нас, и у њеној леталној сенци треба да пронађемо свој спас". Мисао која личи и на двостих, и сасвим у сагласју са његовом Теоријом апсурда, "која говори да људи теже ка јасноћи и смислу у свету који не нуди ни једно ни друго". У тој готово сентенци Вељко је потражио излаз, узео ју је за мото циклуса/изложбе, с оскудним коментаром (по обичају): "А данас, седамдесет година после ових Камијевих речи, ја, цртајући у зимско време 2020. и 2021. у доба короне, нађох свој спас. Да ли?" На овај упит, пре свега, одговор треба да дају професионалци (уметници, критика) и публика, којој је све ово и намењено. А ми ћемо, у далекој асоцијацији, али с пуним убеђењем да се сетимо речи Светога Саве: "Не градим Хиландар ја себе ради, него - ради мога народа, јер ...", дакле - прочишћење, просветљење, грађење/рађање новог стања, изведено усред планетарне пандемије, страха и свеприсутне резигнације, доносећи и акценте благог оптимизма. Јер, било би сасвим неупутно препустити се оптимизму "за све паре".

Фото Архива

Овај Вељков циклус сместили бисмо и у ред профилактичких послова који имају за циљ оздрављење (сопствено, али и свих и свега другога); и видимо га, како попут средњовековног алхемичара, који шкропи освештаном водом кужне просторе (и природе и душа), овај наш то чини мастилом и тушевима, са истим циљем. И дубоко верујемо да је достигао циљ, јер посматрајући лица публике што промичу поред цртежа запазили смо, уз меланхоличне изразе и топле осмехе, знаке да је дело покренуло и друга срца.

Национална култура као инспирација

РОЂЕН 1948. у Сарајеву, Михајловић је одрастао и школовао се у Београду, где је завршио Факултет ликовних уметности и где и данас ради и живи (управо на Студентском тргу,

прекопута Етнографског музеја). Прву самосталну изложбу "Воћке и поврћке" одржао је 1979. године, већ другом поставком "Лети Београд" 1982, наговештава заокрет ка српским темама - националном, духовном и културном наслеђу као инспирацији. Створио је циклусе радове посвећене Хиландару, Сент Андреји са њених седам српских цркава, потом манастирима Крки, Рмању, Рачи, Жичи, Манасији, Петровој цркви. Али и Студентском парку и његовим сеновитим бићима...

А што се броја тиче, па гинисовци имају задатак да провере - има ли још оваквих. Пазите, 214. самостална изложба је у питању. Ако узмемо у обзир уметнички стаж од преко пет деценија, испада да је Вељко годишње пласирао по четири изложбе, а где су тек оне заједничке којима се сасвим заметнуо број; а требало је све то припремити, одрадити и кад би се све сабрало - остаје тек нешто мало времена за коју "Јагодинску ружицу", и за дубоко ћутање са пријатељима.

Постављена је дакле још једна карика у фасцинатном ланцу континуитета Вељка Михајловића, аутору на част, нама на радост, а свима који за њим долазе - на наук и подстицај за нагорњавање; што ни мало једноставно нити лако бити неће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: То у Београду није могао видети

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: "То у Београду није могао видети"

БОГДАН Родић, отац Богдане Ражнатовић, једном приликом говорио је о најмлађој ћерки која је данас удата за Вељка Ражнатовића. Богдан је тада навео да је одмах на почетку везе скренуо пажњу Вељку пажњу на то каква је његова Богдана.

22. 02. 2025. у 12:26

Коментари (0)

МОРАЈУ ДА ПРИЧАЈУ СРПСКИ! ЈА МОГУ ДА ПОБЕГНЕМ, АЛИ НАТАЛИЈА... Никола Јокић о жени, деци, приватном животу