ОЖИВЕЛИ БОРИНИ ЧУДЕСНИ ЛИКОВИ: Најављена биоскопска премијера филма Милутина Петровића "Нечиста крв - грех предака"
ДУГО ишчекивану биоскопску премијеру филма "Нечиста крв - грех предака" по сценарију Војислава Нановића (који је адаптирала Милена Марковић) и у режији Милутина Петровића, најавили су после новинарске пројекције чланови ауторске, глумачке и продуцентске екипе - и то за 24. август, када ће почети да се приказује у "Комбанк дворани" и у синеплексу "Галерија", а два дана касније и у свим биоскопима у земљи.
Редитељ Милутин Петровић говорио је јуче - на рођендан Нановића и датум на који су прошле године започели снимање, о легендарном сценаристи филма, коме снимањем овог остварења као култура враћамо тек део великог дуга.
- Ми смо сви били, с краја осамдесетих, опседнути открићем Нановића, и не само њега, већ и целе послератне кинематографије која је остала некако скрајнута - испричао је Петровић, откривајући да је када је пронашао и кренуо да чита дотад изгубљени сценарио, схватио да је више него релевантно да се он реализује, ако је икако могуће.
Јована Станојловић, унука Воје Нановића, погледала је јуче филм и захвалила се целој екипи што је овим великим пројектом отргнула њеног деду од заборава.
- Мој први утисак је да је ово дубока анализа ликова коју је прво започео Бора Станковић, а затим пренео и деда Воја. Ради се пре свега о путености, а глумци, сценографија и костими су заиста аутентично урађени. Овим филмом се враћа у фокус не само Воја, већ и историјска тема и овај део наше историје - изјавила је наследница Нановића, и открила:
- Захваљујући продуценткињи Снежани ван Хаувелинген од које је потекла идеја, ми смо одлучили да оснујемо Задужбину Војислава Нановића. Наш циљ је да негујемо његов лик и дело, као и да заштитимо његова ауторска права, јер иако је он познат пре свега као редитељ, био је и сценариста, не само својих филмова, а и монтажер. Наша идеја је да установимо и награду која ће носити његово име, а која би подстакла младе уметнике и додељивала се на неком од фестивала.
Продуценткиња Ван Хаувелинген признала је да до самог краја нису били сугурни да ли ће филм - који је само РТВ Београд два пута покушавала да сними а требало да режира и Живојин Павловић, угледати светлост дана, односно мрак биоскопских дворана.
- На крају смо, захваљујући пре свега Филмском центру Србије, Министарству културе Републике Србије, програму МЕДИА фонду Креативне Европе и Делегацији Европске уније у Србији, успели да снимимо филм који је, надам се, вредан Војислава Нановића. Надам се да би он био задовољан оним што смо направили - додала је Светлана.
Глумица Анђела Јовановић која је отеловила лик путене Ташане која се суочава са (сопственим) грехом, говорила је о историјском контексту али и о свом лику, жени која је "храбро изабрала да живи како она жели".
Недим Незировић, тумач улоге Јовче, рекао је да се нада да је прошао као Роберт Дивал у "Куму", а присутнима се обратио и Дејан Бућин који гради каријеру у Немачкој, а који је одиграо улогу Владике - у коме постоји унутрашњи конфликт између љубави према Богу и неостварене љубави према Ташани.
Теодора Драгићевић причала је о улози Стојне и сарадњи са глумачким партнером Марком Грабежом, Александар Ристоски који је тумачио лик Сароша, осврнуо се на процес кастинга, а Никола Вујовић - који је целу своју улогу одиграо на турском језику, открио је да се 25 дана дана спремао за један снимајући дан који су имали Тим Сејфи и он, "да се не обрука пред човеком коме је то матерњи језик".
Упечатљиве роле одиграли су и Драган Бјелогрлић, Катарина Радивојевић и многи други, а Марина Меденица креирала је оригиналне импресивне костиме, инспирисана епохом и узбудљивом причом која се одвија неколико деценија пред ослобађање Србије од Турака - и пред Софкино одрастање у свету "ослобођеном од турске власти, али не и од греха предака", како се наводи на крају филма.
Омаж у Кинотеци
У ЈУГОСЛОВЕНСКОЈ кинотеци приређен је посебан програм "Фокус посвећен Војиславу Нановићу", започет јуче када је приказан популарни филм "Чудотворни мач" (1950), који се наставља од 23. до 27. августа, уз репризу те легендарне екранизације народне бајке о Баш-Челику, и пројекције дела "Три корака у празно" (1958), "Циганка" (1953), "Боље је умети" (1960) и "Бесмртна младост" (1948).
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)