ИЗЛОЖБА СТАРИХ ФОТОГРАФИЈА ВРШЦА: Рад вршачког библиотекара сада и у Београду

Ј. Ј. Б.

16. 08. 2021. у 13:17

ИЗЛОЖБА "Културно наслеђе кроз објектив старих вршачких фотографа", вршачког библиотекара Тамаша Фодора, је након Вршца и Панчева приређена и у Београду.

ИЗЛОЖБА СТАРИХ ФОТОГРАФИЈА ВРШЦА: Рад вршачког библиотекара сада и у Београду

Фото: Ј. Ј. Б.

Захваљујући сарадњи Библиотеке града Београда и Градске библиотеке Вршац, 15 паноа пробраних фотографија, разгледница и публикација коришћених приликом тог истраживања, биће изложено у галерији „Атријум“ до 26. августа.

Посетиоци изложбе ће имати прилику да сазнају да је најстарији портрет у Србији, односно најстарија дагеротипија, израђена баш у Вршцу 1840. године, само годину након што је та претеча данашње фотографије имала своју премију у Паризу.

Посебан акценат стављен је на рад вршачке породице Јовановић, пре свих Стевана Јовановића, иначе оца сликара Паје Јовановића, који је, између осталог, направио и прве фотографије Беча.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

СЛУЧАЈНО САМ САЗНАО ДА ИМАМ ЛЕУКЕМИЈУ : Бившем водитељу Пинка живот се преко ноћи окренуо