ПУТОВАЊА ДРЕВНИМ СТАЗАМА: У Књижари "Геца Кон" представљена књига Бориса Субашића "Иди за собом"
КЊИГА "Иди за собом" новинара "Вечерњих новости" Бориса Субашића, у издању "Службеног гласника", у уторак је представљена у књижари "Геца Кон".
Челиковић, Марковић, Субашић и Девић, Фото М. Анђела
Аутор овог вредног дела описује своје путешествије пратећи трагове српских путника који су ходали стазама Свете земље, укључујући и самог Светог Саву.
- Помислио сам да ће у овој књизи на други начин бити изложена проблематика са којом сам се раније бавио, али кад сам је прочитао видео сам да има много ширу и комплекснију тематику - истиче академик и редовни професор филозофског факултета Миодраг Марковић.
- Ово је спис који у себи комбинује белетристику, литературу, научно популарни и публицистички приступ. У тим ходочашћима и путовањима кроз Свету земљу Свети Сава је само један од ликова, а остали су Аврам, Мојсије, Христ и сам аутор, који прави честе дискурсе на догађаје из далеке и ове блиске историје. Субашић је, што се да видети, потрошио силно време читајући одређену литературу и грађу о путовањима и историјским чињеницама од најранијих времена до данас. Ово дело је у стању и специјалисти за ту област да открије нешто ново, оно што му је промакло.
Историчар Немања Девић истакао је да ће Субашићева књига свим будућим путницима у Свету земљу послужити као одличан путоказ и припрема за пут:
- Написана је тако да је читаоцима савршено разумљива. Она је потпуно поткована, утемељена на предањима, религиозности. Он тражи српске трагове у Светој земљи од доба Немањића, али са друге стране показује како је одређено семе са Свете земље посејано на нашој територији, како се развијало и израсло .
О књизи "Иди за собом" говорио је и уредник издања Борислав Челиковић.
ПОДВИГ СВЕТОГ САВЕ
- НА свом другом путовању по Светој земљи које је трајало неколико месеци, Сава је прешао 2.200 километара - истиче Субашић.
- Питао сам се како је Сава са тадашњих 60 година прешао толико растојање, а одговор водича је био "Није важно како, већ зашто". Зато ме је то додатно инспирисало да приредим ово дело.
Препоручујемо
БИВША ПОРТПАРОЛКА ЗЕЛЕНСКОГ: Он највероватније користи дрогу, све што каже је лаж (ВИДЕО)
ВЛАДИМИР Зеленски највероватније користи дрогу, све што говори је манипулација или лаж и представља највећу препреку миру и опстанку Украјине, изјавила је Јулија Мендел, бивши прес-секретар украјинског председника.
12. 05. 2026. у 14:48
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији
ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.
11. 05. 2026. у 19:09
Коментари (0)