МИ СМО СТВАРНО СВЕТ: Право уметничко дело о једном уметничком опусу високог домета (ФОТО)

Божидар Зечевић

30. 12. 2021. у 16:00

ДОБРО је, одлично је што у поплави бедастих спотова постоје озбиљни, класични документарни филмови на тему "светско - а наше", а нарочито у самој кинематографији, у којој ту, поред нас, живе и раде професионалци светске репутације.

МИ СМО СТВАРНО СВЕТ: Право уметничко дело о једном уметничком опусу високог домета (ФОТО)

Фото Сцене из филма "Крека - ловац на снове"

Најистакнутији међу њима је Миљен Крека Кљаковић, прослављени филмски сценограф и носилац највиших награда за своје монументалне сценографије као што су три планетарна мегаполиса за научнофантастичну ТВ сагу Dune или древна Мека за биоскопски спектакл о пророку Мухамеду или цела Венеција изграђена са све каналима у Луксембургу или Катедрала Светог Петра у Риму у размери 1:1 са свим вајарским ремек-делима које је красе. Све се то може видети у изванредном документарном филму српског аутора Слободана Иветића "Крека - ловац на снове", који је недавно награђен престижном наградом за најбољи документарни филм у 2021. Удружења филмских уметника Србије. То је заиста несвакидашњи филм, право уметничко дело о једном уметничком опусу високог домета, чија је једина, али велика, несрећа у томе што траје само док се не заврши филм, а затим се руши и односи као грађевински шут, док њени градитељи хитају на нову филмску локацију. То је судбина Креке као и свих других филмских сценографа. Једино родно место пророка Мухамеда, које је измаштао и уз помоћ троструког оскаровца Виторија Сторара филмски оживотворио Кљаковић за филмовану биографију пророка Мухамеда иранског редитеља Мађида Мађидија, решила је иранска влада да трајно конзервише као неку врсту споменика културе, па ова Крекина сценографија и данас стоји у пустињи, као мета туриста и посетилаца из целог света. Ту и почиње уметнички документарац о једној сјајној каријери. Тако се уметнички чин преобразио у неку врсту збиље, управо у духу Крекине максиме, коју изриче на почетку овог филма: "Сценографија је уметност која илузију филма претвара у стварност".

Управо то је чинио Крека од самих почетака око 1977. године када је дебитовао у такође дебитантском филму Горана Марковића "Специјално васпитање" из кога потиче анегдота, која је обележила Крекину каријеру. На питање сценографа-почетника колико је новца предвиђено за сценографију, већ легендарни продуцент Аца Стојановић одговорио је "Буџет? Нема буџета. Имаш чекић, клешта и џак ексера, па види шта ћеш". Од тада па до милионских буџета за продукције "Твенти сенчери Фокса" прешао је Крека планетарни пут, који је водио прво преко култних филмова "прашке школе" Марковића, Карановића, Паскаљевића и Кустурице до првог успеха у Паризу, сада већ култног филма "Деликатесна радња" (1991), који му је донео светску славу и награде, француски "Сезар" и интернационални "Феликс" ("Оскар" Европске филмске академије). Пут у свет је био отворен на најбољи могући начин, али је тек сада требало показати машту, таленат, знање, умеће преображаја простора у магични архипелаг кадар да оствари чудо и пробуди емоције. Све је то и још много другог успео да оствари Крека, претварајући снове у узбудљиве филмске илузије, које почивају на утиску стварности, оном својству кинематографа, које је Андре Базен сматрао кључним. Отуд га сматрају филмским чудотворцем, а многи желе да некако удену своје приче у његову имагнацију, која је већ постала светска појава. Филмске величине попут Сторара, Ридлија Скота, Сергеја Бодрова, Ивана Пасера, Милоша Формана, Барија Левинсона или Џонија Депа спадају у најужи круг његових сарадника и пријатеља. Са потоњим, у завршном ћаскању о филму и животу, сложио се да је ипак добро понекад повући пресек, сагледати пређени пут и сачувати све то на филмској траци. Као врстан професионалац трудио се да понешто од свега и запише, да остави отисак и сам допринесе расветљавању једног микрокозма.

Ту на сцену ступа Слободан Иветић, аутор овог сјајног филмског портрета. Тешко је правити филм о филмском уметнику, а то Иветић, као врхунски наш професионалац, добро зна. Нарочито тешко кад као основна супстанца служи тако хетероген филмски материјал, настао под сасвим различитим околностима и у потпуно другачијим условима. Тек ту долази до изражаја уметничко осећање целине, способност сливања и синтезе у интегралну покретну слику да би се сагледао проток времена и пратило разрастање једне уметничке личности. Гледалац који не зна много о Крекином доприносу сазнаће много о настанку и животу једне јединствене имагинације, али и о човеку и земљаку. Ту се губи свака разлика између снимљеног и доснимљеног и све постаје једна структура. Читање овог богатог светла уједначава се кроз врхунске, а готово неприметне специјалне ефекте и суптилну монтажу различитих пасажа док не достигне извесну хармонију, подстакнуту изванредном (писаном и оркестрираним) музиком Ане Крстајић. Све то заједно даје изванредан уметнички документарац, достојан изузетне теме коју је одабрао. Тај филм може у свет да покаже колико ценимо и знамо да покажемо своје вредности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

УМЕТНОСТ ЗА ЖИВОТ – ХУМАНИТАРНИ МАТИНЕ УМЕТНИКА, НЕЛЕТА И ФОНДАЦИЈЕ MOZZART У ГАЛЕРИЈИ „САЊАЈ“