КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10): Лирски и прозни крик времена
РЕЗУЛТАТИ гласања за престижну награду биће познати у четвртак, 24. фебруара
СЛАЂАНА ЈАЋИМОВИЋ (Београд)
1. АГОН И МЕЛАНХОЛИЈА, Горана Раичевић ("Академска књига")
2. ЗЛО У КЊИЖЕВНОСТИ И КУЛТУРИ, Слађана Илић (Catena Mundi)
3. НЕБО ТАКО ДУБОКО, Весна Капор (СКЗ)
4. ПОВРЕДА БЕЛИНЕ, Бојана Стојановић Пантовић (КЦ Новог Сада)
5. АУТОХИПНОЗА, Ђорђе Деспић (НБ "Стефан Првовенчани")
НАСТАЛА као резултат вишедеценијске посвећености тумачењу дела Милоша Црњанског, биографска студија Г. Раичевић представља изузетан и драгоцен допринос разумевању приватног и књижевног живота великог српског писца. Књига С. Илић преиспитује разнородне облике идеолошких дисквалификација у књижевности и друштву, односно указује на феномен зла који подрива и контаминира српску културу.
У чирском односу В. Капор на темељу животних религија обликује причу о најтрагичнијем од трагичног, укрштајући елементе древне тужбалице са модерним приповедним поступцима. Песничка збирка Б. Пантовић је меланхоличан обрачун са празнином и сећањем, а евокацију прошлог и питања поетског стварања преиспитује и Ђ. Деспић у својој песничкој књизи.
* * * * * * * *
МИЛОШ ПЕТКОВИЋ (Зајечар)
1. АУТОХИПНОЗА, Ђорђе Деспић(НБ "Стефан Првовенчани")
2. СЕНЗУАЛНОСТ ПИСАЊА, Петар Зец (ННК Интернационал)
3. ПОВЕСТ О ТЕЛУ, Марјан Чакаревић (КЦ Новог Сада)
4. ЧАСНИ СОНЕТИ, Обрен Ристић ("Православна реч")
5. ТРИК-РОМАН, Петар Милошевић ("Агора")
КЊИГА Ђ. Деспића доноси песничку двосмерност која заводи: реминисценције на детињство и промишљену садашњост. Тачка укрштања која спаја ове дескриптивне линије је ауторов став/осећај да мора бити и ту, и тамо. Оно што читаоца опчињава у књизи П. Зеца је сопство ствараоца који есејистички сублимира књижевно, редитељско, телевизијско, филмско, позоришно, музичко и ликовно стваралаштво. Истанчаност наратива у овим есејима повезује све ове видове уметничког израза, а аутор ствара нераскидиву нит између реалног и нереалног.
Приповедач М. Чакаревић нас враћа у собу за размишљање, о свету, и споља, и изнутра. О ономе шта је горе а шта је боље, да ли ићи право, назад, горе или доле, да ли остати у центру свеколиког дешавања или у сопственом центру (телу). И сугерише, никада одустати од кретања, сукобити се са сопственом и туђом историјом. Поетички осмишљени, а пре свега промишљени, сонети О. Ристића говоре о појединцу и његовом односу према окружењу. Химничност ове поезије радује се непобедивости природе и одаје пошту, данас, нечујним поетским гласовима и бесмртности и чину стварања лепоте бивствовања у савременом свету. Роман П. Милошевића је узбудљива књижевна авантура која спаја умеће приповедања, експериментисање формом, језиком и структуром књиге. Аутор читаоцу представља како моћ експеримента тако и деконструкције, остварујући аутентичну текстуалност.
* * * * * * * *
МАРИЈА ВАСИЋ КАНАЧКИ (Вршац)
2. ДОК ТОНЕМО У МРАК, Гојко Божовић (НБ "Стефан Првовенчани")
3. ЈЕЛИСИЈУМ, Живојин Петровић (Новосадски културно-образовни круг)
4. ЉУДСКА ГРЛА ИЛИ ЛЕВОРУКИ, Илија Бакић ("Соларис")
5. НАРОДИ СА МОРА, Срђан Чеперковић (НБ "Стефан Првовенчани")
ФАНТАЗМАГОРИЧАН роман Р. Станишића о храбрости да се урони у сопство које се остварује кроз паралелизам светова, искуства, општења; кроз свеопште условљени трагизам и бол. Збирка песама Г. Божовића је својеврсни интелектуални крик времена; лирски и морални кодекс живота у коме изостаје сврха и смисао. Поезија је једна од последњих бастиона где се јављају одговори и на непостављена питања. Псеудоисторијски питорескни роман Ж. Петровића који нас идејно, језички, стилски уводи у део преображаја главног јунака лаутисте коме писац предвиђа велики домет и ван временског оквира романа. У роману И. Бакића се огледа пишчева виртуозност да у приповедачку структуру која и наставља и надилази модернистичку поетику уграђује иманентне поетско-медитативне коментаре.
Привидно нови свет настао је на олупинама ратничких времена која не престају; она су свеприсутна, добијају нове актере и цивилизацијске контексте. Стихови С. Чеперковића враћају језику функционалност и примарни облик. Језик је преносилац илити гласник личних или општих опсесивности. Лапидарност и језгровитост пунктира читалачку пажњу и заноси разноврсним могућностима тумачења.
* * * * * * * *
МИРОСЛАВ РАДОЊИЋ (Нови Сад)
1. ДЕЦА, Милена Марковић (ЛОМ)
2. НЕСАХРАЊЕНА ПРОШЛОСТ, Ласло Вегел ("Академска књига")
3. СТАЛНА ПОСТАВКА, Миодраг Кајтез ("Агора")
4. ДВА ЈАЈА НА ОКО, Љубивоје Ршумовић ("Лагуна")
5. ДРАМЕ ЗА ДЕЦУ, Жељко Хубач (Народно позориште "Зоран Радмиловић")
РОМАН М. Марковић је прича о деци и детињству, вечитом недовршеном одрастању и свему што га прати. Искрена, јединствена, непоновљива. Дубоко искрен, суров према себи и свету око себе Л. Вегел огољено и до краја пише покадшто болно и бескомпромисно о оном некад и овом колико јуче не успевајући да сахрани ту и такву прошлост у трајању. Новом књигом М. Кајтез све више осваја просторе једног сасвим новог исказа.
Тај живи живот и у њему и око њега слика је проживљавања и преживљавања не само његових јунака, него и њега самог. Особена, иронична и неретко болно духовита. "Којештарија за неочешљане мисли", како пише у поднаслову књиге Љ. Ршумовића, својеврсно је казивање о живом животу намењено најширем кругу читалаца. Ршумовски искрено и непоновљиво, што вас нагони да му се враћате опет и поново. Књига Ж. Хубача садржи пет бајки мање-више знаних поодавно "само друкчијих", како би рекао Вук. Оних, које, пре свега, маме децу да их прочитају изнова, али и да их уведу у позориште и тако им на прави начин приближе театарску чаролију.
Препоручујемо
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (9): Странице између срца и разума
18. 02. 2022. у 16:19
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (8): Исповести о људској уклетости
17. 02. 2022. у 16:19
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (6): Велике теме нашег времена
14. 02. 2022. у 16:19
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)