КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (13): Два дана до проглашења
ДО САДА смо објавили избор 53 од 61 члана Великог жирија. У четвртак - победник
СВЕТЛАНА ШЕАТОВИЋ (Београд)
1. "АГОН И МЕЛАНХОЛИЈА", Горана Раичевић ("Академска књига")
2. "ЗЛО У КЊИЖЕВНОСТИ И КУЛТУРИ", Слађана Илић (Catena Mundi)
3. "ЖИВОТ ИЗ ЗАСЈЕДЕ", Анђелко Анушић ("Службени гласник")
4. "НЕБО ТАКО ДУБОКО", Весна Капор (СКЗ)
5. "ПОВРЕДА БЕЛИНА", Бојана Стојановић Пантовић (КЦ Нови Сад)
Изваредно научно дело и прва систематска целовита књига о Милошу Црњанском и времену у коме је живео из пера Г. Раичевић представља један од најважнијих доприноса у нашој култури у протеклој години. Научна монографија С. Илић представља јединствену и веома успешну синтезу књижевног и социолошког приступа феномену зла у српској књижевности и култури у периоду транзиције. Студија указује на феноменологију зла кроз мултидисциплинарни приступ. И у овом роману, А. Анушић отвара питање избеглиштва, насилног егзила својих јунака и испитује природу зла и злочина који су одредили нашу савремену историју.
Спајајући искуство јунака измештених из Крајине на Косово и потом у нове сеобе аутор сведочи о егзилу који нема краја за искорењене са родног простора. Дело В. Капор представља лирско приповедање, дело на граници које спаја стваран живот и успомене уводећи облик тужбалице у ткиво романа. Најновијим романом она доноси ново, дубоко и болно оцртавање једног младог живота који се угасио. Песничка књига Б.С. Пантовић је чврсте цикличне структуре и јасног експресивног стила који обележава њену поезију. Песникиња гради своје језгро белине у коме се свет природе распада да би на крају био враћен на прапочетак, исконе света уздрмане и изломљене светом савремености.
* * * * * * * *
МИЋО ЦВИЈЕТИЋ (Београд)
1. "ЖИВОТ ИЗ ЗАСЈЕДЕ", Анђелко Анушић ("Службени гласник")
2. "ЧАСНИ СОНЕТИ", Обрен Ристић ("Православна реч")
3. "МОДРЕ ЖИЛИЦЕ", Ђорђо Сладоје (Центар за српске студије, Бања Лука)
4. "ПОВРЕДА БЕЛИНА", Бојана Стојановић Пантовић (КЦ Нови Сад)
5. "НЕБО ТАКО ДУБОКО", Весна Капор (СКЗ)
У средишту романа А. Анушића су драме изгнаника, који након олуја проналазе спас код својих. Али, ни овамо нису добродошли, вегетирају у крхотинама властитих живота. Потресне судбине уверљиво су имагиниране Анушићевом кочићевско-ћопићевском наратвном силином. О. Ристић принавља своје сонете и венце, у овом случају часне. У њих уткива дух и дах, језик и мелодију са старопланиских кладенаца.
Нова књига Ђ. Сладоја изузетна је романескна синтеза његовог досадашњег певања и мишљења. У њој рафинирано кондензује препознатљиве теме и мотиве из неких ранијих песничких дела, обликујући и властити драматичан животни и поетички круг. Б. С. Пантовић згуснуто топографише егзистенцијалне проблеме, превласт отуђености на клацкалици урбаног света. У певање дозирано утискује печате властите биографије, животне драме и искушења, осаме и тескобе. Књига В. Капор је потресна прича о искони љубави, губитка и бола, страшна драма са елементима античких трагедија. У кратком роману густо је сублимиран бескрајан матерински бол, ненадокнадив губитак детета. Свепрожимајућу дубину трагедије ауторка дочарава мајсторски, нервом наглашено лирским.
* * * * * * * *
ДОБРИВОЈЕ СТАНОЈЕВИЋ (Смедерево)
2. "ЂАВОЉЕ ЈАЈЕ", Небојша Јеврић ("Службени гласник")
3. "ДОК ТОНЕМО У МРАК", Гојко Божовић (НБ "Стефан Првовенчани")
4. "НЕБО ТАКО ДУБОКО", Весна Капор (СКЗ)
5. "ИЗ БРОДСКОГ ДНЕВНИКА", Милан Орлић ("Мали Немо", ГБ Вршац)
Књига С. Антонића је насушно потребна у предизборним временима за откривање скривених механизама понашања свременог гласача у Србији. И много више од тога. Негде између хронологије и херменеутика, ово разматрање о феномену моћи пружа увид у низ специфично философско-социолошких становишта. Уметничке опсервације Н. Јеврића налазе се између причања о стварности која делује као да је измишљена и фикције која изгледа као да је стварна. Књига писана публицистички са хроничарски наглашеном параболичном "сачекушом". Песничка књига Г. Божовића је као својеврсна песма-дијалог са садашњим и прошлим.
Будући учена, ова поезија не тежи пуком доцирању. Будући лирски лична, не тежи ни исповедању. Будући разговорна, лирски субјект не инсистира на томе да се он о свему пита. Тема страдања деце не може никога да остави равнодушним. Придружујући се широкој скали тзв. болничке литературе (од Томаса Мана до Владана Деснице и даље), дело В. Капор јесте трагички трактат о времену, самоћи, правди и бежању од безверја. Понори, страхови и нежности јесу главне теме дневничко-путописне лирике М. Орлића. Не пише се о свему што се мисли и осећа нити се "исцрпљују" теме до краја, већ се ефектно наглашава шта би могла бити водиља читалачке лирске рефлексије.
* * * * * * * *
МИЛИЦА МИЛЕНКОВИЋ (Сврљиг)
1. "СИНКОПА", Бранка Селаковић (Јеж издаваштво)
2. "ДОК ТОНЕМО У МРАК", Гојко Божовић (НБ "Стефан Првовенчани")
3. "ТРЕН БЕЗ СЕНКЕ", Мићо Савановић ("Прометеј")
4. "КЊИГА НЕСТАЈАЊА", Ана Ристовић ("Архипелаг")
5. "СМРТ МАДАМ ДУПИН", Катарина Сарић ("Поетикум")
Дело Б. Селаковић је књига разбокореног стила који модерношћу преиспитује свакодневне теме из живота својих јунака подижући их на ниво универзалног језика без којег не могу бити исписана велика дела. Збирка песама Г. Божовића кроз поезију и самосвојну поетику песника маркира питања егзистенције и ствари којима смо окружени, а у којима се иза буквалног смисла крију дубља и за индивидуу важна значења. М. Савановић кроз филозофску мисао и кратке филозофске сентенце, генијалним отисцима духа, позива нас да се вратимо откривању суштине човековог бића.
Слобода мишљења и говор императив су ове књиге, али и књижевности уопште. Осећај за детаљ и песничку слику красе дело К. Сарић, књигу пост-егзистенцијализма представљеног кроз историју женског лирског субјекта и фотоморгане у јеку неокапитализма. Дело А. Ристовић је књига културе сећања као основне нити која у старим предметима налази печате епохе и повод да проговори о прошлости, садашњости и будућности.
Препоручујемо
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (11): Још нема изразитог фаворита
20. 02. 2022. у 16:29
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10): Лирски и прозни крик времена
19. 02. 2022. у 16:21
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (9): Странице између срца и разума
18. 02. 2022. у 16:19
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)