ГРАД ЛЕСКОВАЦ ЈЕ ГЛАВНИ ГЛУМАЦ: Конференција за медије уочи београдске премијере филма „Било једном у Србији“
ФИЛМ „Било једном у Србији“ аутора и продуцента Звонимира Шимунеца и редитеља Петра Ристовског прича је о Лесковцу – српском Манчестеру- који постаје део Европе између два светска рата.
Уочи београдске премијере која ће се одржати сутра, 9. марта од 20х у Комбанк Дворани и 20.45х у Цинеплеxx Галерија Белграде биоскопу одражана је прес конференција којој су присуствовали продуцент Звонимир Шимунец, извршни продуцент Мирослав Могорвић, редитељ филма Петар Ристовски, као и део глумачке екипе: Виктор Савић, Теодора Ристовски и Слобода Мићаловић.
Од идеје до реализације приче у којој главну улогу има један град – Лесковац, прошло је десет година, његов идејни творац Звонимир Шимунец је рекао: Кад се оде у Лесковац, то је као да се оде у неку бању где се људи само смеју, где су проблеми увек са стране и где се живи ради живота. Мислим да смо то у некој линији филма успели да покажемо. У једном тренутку сам чуо причу о српском Манчестеру и да је Лесковац на великим светским изложбама добијао награде признате у свету које су се додељивале градовима које просперитетом и индустријом личе на Манчестер. Лесковац има вишка историје и заиста се надам да ће неко снимити наставак индустријализације овог града.
Шимунец је такође одао почаст и колегама који су радили на филму, а преминули су током снимања филма – глумац Иван Бекјарев и косценариста Владимир Андрић. О потешкоћама да се филм сними у доба пандемије и прилагођавању аутентичним локацијама говорио је извршни продуцент на филму Мирослав Могоровић.
- Снимали смо у Лесковцу, Грделици, Вучју и Рударима, логистички је заиста захтевно снимити филм на југу Србије када вам је сва опрема у Београду. Много су нам помогле колеге из лесковачког, врањанског, крушевачког и пиротског позоришта. Тако да је ово филм у ком ћете имати могућност да видите неке позоришне глумце на великом екрану које до сада нисте видели. Филм смо прекидали два пута, једном припреме, други пут само снимање и Петар, као редитељ, је носио велики терет да изгура овај филм до самог краја - рекао је Могоровић.
Петар Ристовски, који је у својој досадашњој каријери снимио два дијаметрално супротна филма из готово истог периода, ратну епопеју „Краљ Петар I“ и мелодраму „Било једном у Србији“ која како истиче, може да се „удене“ и међу италијанске и шпанске кинематографске узоре.
- Мислим да смо успели да створимо посебан карактер овог фи.лма и сматрам ово једном великом победом целе ауторске екипе. Сваки дан идете на снимање и никада не знате да ли ћете сутра доћи поново, јер се сваки дан нови члан екипе разболи. Са свим глумцима из локалних позоришта је сарадња била одлична и заиста мислим да смо направили добар посао - додао је Ристовски.
Главну улогу у филму – Цонета – носиоца индустријских промена у Лесковцу поносно носи Виктор Савић који је о свом лику рекао: Цоне је током Првог светског рата био у Енглеској, развијенијој земљи где је научио занат који је после пренео у Лесковац. Имао је времена да развије самокритику и да када год се нађе у блату успе да се издигне и настави даље. Што је заправо порука за све нас.
Зорку, девојку која мисли да је у рату изгубила вереника, како би спасила себе и своју породицу тражи љубав у Аћиму Прокићу (Радован Вујовић), маестрално је одиграла Теодора Ристовски која је Зоркину храброст и одважност тражила у себи. Поборник сам храбрости, мислим да Зорка и ја имамо ту сличну линију. Она је представница савремене жене, те смо се окупили симболично на Осми март, а Зорка управо и јесте једна од тих жена које су нам омогућиле да данас будемо оснажене. Зорка је архаична, али и жена испред свог времена.
О „урокљивој девојци која постаје цвет “ и својој улози Ружице, рођена Лесковчанка Слобода Мићаловић истакла је: Драго ми је што је град у коме сам рођена и одрасла добио своју причу и што ће гледаоци моћи да виде какав је то град некада био, у нади да ће он такав поново бити. Ружица је баш слика менталитета и мале средине која вас често уме и те како да угуши и етикетира. Све док се не нађе неко ко ће је приметити и у њој пробуди цвет.
У филму се у улози Динета, нашао Немања Оливерић, поред њега играју и: Зоран Цвијановић, Драган Петровић Пеле, Мира Бањац, Божа Марјановић, Андрија Стоилковић...као и Иван Бекјарев коме је ово последња улога.
Београдска премијера је 9. марта, док ће новосадску и бањалучку премијеру филм „Било једном у Србији“ имати 10. и 12. марта.
Препоручујемо
ЈОШ ЈЕДНА ВИДЕОИГРА НА ВЕЛИКОМ ПЛАТНУ: Од четвртка у биоскопима јунаци игрице Uncharted
14. 02. 2022. у 16:42
ЧУВЕНИ РЕДИТЕЉ ДОБИЈА ЈОШ ЈЕДНОГ НАСЛЕДНИКА: Тарантино чека друго дете
10. 02. 2022. у 11:40
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)