МОГАО БИ ДА ЗАРАДИ 30 МИЛИОНА EВРА: Редак Микеланђелов цртеж у мају на аукцији у Паризу
АУКЦИЈСКА кућа „Кристи“, саопштила је да ће се Микеланђелов цртеж који је пронађен 2019. године, наћи на аукцији у Паризу, 18. маја 2022. године. Претпоставка је да би цртеж могао да заради 30 милиона евра.

Фото: Free Images Pixabay
Цртеж je једно од ретких дела ренесансног италијанског уметника који се налазио у збирци једног од колекционара. Први пут цртеж је продат 1907. године као једно од дела из познате Миккеланђелове школе. Све до 2019. године био „заборављен", док га проценитељ британске Аукцијске куће „Кристи" није препознао као оригинално дело које је нацртао уметник.
Процена је да је дело припадало „Микеланђеловој школи", а верује се и да је цртеж један од првих дела које је италијански уметник нацртао. Дело риказује уплашеног човека приказаног на фресци, „Крштење неофита", од Масациа. На цртежу су приказане још две особе које стоје у његовој близини.
- Мислим да је овај цртеж једно од најузбудљивијих открића направљених као цртеж старих мајстора у давним временима - рекао је Стијн Алстинс, Кристијев међународни шеф одељења за цртеже старих мајстора. - Показује да Микеланђело ради две ствари у исто време, осврћући се на уметнике који су му претходили, у овом конкретном случају Масациа, као и да се радује сопственом раду и његовом револуционарном аспекту - посебно приказу човека. Тело које постаје тако важан део и у скулптурама, мислим на Давида у Фиренци, или на многе фигуре које је насликао у Сикстинској капели.
Из „Кристија" тврде да се ради о једном од најузбудљивијих открића после дужег временског периода. Откривени цртеж сматра се француским националним благом, али је недавно француска влада укинула тај статус у уметности, па се дело може понудити колекционарима широм света.
Цртеж ће бити изложен у Хонг Конгу и Њујорку, пре аукције у Паризу, која је заказана за 18. мај 2022. године.
Препоручујемо

ГОРАН БРЕГОВИЋ ЗА "НОВОСТИ": Нити мени много треба култура, нити ја њој (ВИДЕО)
01. 04. 2022. у 17:51

УЗВРАЋАЈУ НА САНКЦИЈЕ: Русија тражи од Италије да врати позајмљена вредна уметничка дела
10. 03. 2022. у 22:32

ЕКСКЛУЗИВНО - ГЕНЕРАЛ ПОНОВО У СВОЈОЈ СРБИЈИ: Небојша Павковић слетео у Београд (ФОТО)
ГЕНЕРАЛ Небојша Павковић слетео је у Србију.
28. 09. 2025. у 17:53

АМЕРИКАНЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ВУЧИЋЕМ! Пљуште коментари након гостовања на Њузмаксу: "Хоћемо га код Такера, дивно је чути овог мудрог човека"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић гостовао је синоћ на америчкој телевизији Њузмакс, а његово гостовање привукло је велику пажњу америчке јавности.
27. 09. 2025. у 11:29

НЕ ДА НА ЋЕРКУ Богданин отац очитао лекцију Вељку, јасно му ставио до знања: "Можда пре ниси имао овакву девојку..."
ВЕЉКО је увек истицао да жели велику породицу са много деце којима ће усадити праве вредности и традицију.
29. 09. 2025. у 16:17
Коментари (0)