ВОЛЕО САМ СВЕ СВОЈЕ УЛОГЕ: Представа "Цемент Београд" Миодрагу Микију Крстовићу донела два глумачка признања
МНОГО је сјајних улога одиграо Миодраг Мики Крстовић током дуге и богате каријере, увек одабраним и врло рафинираним средствима, али му се једна од њих баш посрећила: улога Милоша у представи "Цемент Београд", на сцени Београдског драмског и у режији Себастијана Хорвата.
Донела му је, у истој сезони, два признања са именом глумачких великана: "Рашу Плаовића" (за најбоље остварење на свим београдским сценама) и "Миливоја Живановића" за најбољег глумца на Глумачким свечаностима у Пожаревцу. Одлуку је жири донео једногласно, а у образложењу се наводи - "телесном експресијом, сваким гестом, говором који лута од простора тренутака свесног постојања до деменцијом разорене психе, Крстовић нас води до оног најдрагоценијег у позоришту, до заумног, неизрецивог, онога што је изван речи а припада метафизичком универзуму сценске уметности"...
Крстовић нас је најчешће до "оног најдрагоценијег у позоришту" водио у представама Атељеа 212 (толико често да и многе колеге мисле да је њихов члан), ипак, двоструки лауреат никада није био у сталном ангажману. Слободан, као "птица на грани", бирао је наслове и глумачке задатке, а улога Милоша га је на симболичан начин вратила на сам почетак и у театар у коме је пре готово пола века постао глумац. Требало је, тако, да прођу читаве деценије да се поново појави на Црвеном крсту, па да време и трајање на најлепши начин "овере" давно стечену диплому.
- Наравно да се радујем овој награди, као и претходној "Раша Плаовић". Али, за мене је награда била већ то што сам део пројекта и у ситуацији да играм у једном лепом тексту, са сјајним редитељем и предивном партнерком Миленом Зупанчич - каже на почетку разговора, за "Новости", Мики Крстовић. - Сматрам да је "Цемент Београд" велико признање за сав мој, да не звучи нескромно, одан и честити рад, као и посвећеност овом нашем глумачком послу. Не могу да вам опишем каква је то радост била већ у самом процесу проба. Признања су дошла као епилог, осећам се поносно због тога. Посебно је значајно када их добијете од колега, а оба жирија била су врло респектабилна.
На констатацију да је иза њега дуга ниска, такође, веома успешних глумачких остварења, али да су га признања на неки волшебан начин често и неправедно заобилазила, Крстовић има објашњење:
- Као за ову моју улогу и представу, требало је да се склопе добре коцкице. Себастијан Хорват је редитељ из Љубљане, не зна овдашње глумце. Неке околности и добри Бог су ме помазили, па је дошао до мене. Како, не знам, мада ми је једном рекао да су ме хвалили млади редитељи с којима сам сарађивао и да ме је због тога одабрао. Е, то је дивно. Истина, управник Југ Радивојевић могао је да инсистира да узме глумца из куће (да не би плаћао неког са стране), па и њему хвала што је дозволио Хорвату да ме позове. Опет кажем, неке околности треба, једноставно, да се десе да добијете и улогу и награду. Колико глумаца је остало, рецимо, без "Стерије" јер представа у којој су играли није учествовала на Позорју. Или, колико колега није добило признање зато што нису имали улогу у остварењу које се нашло у такмичарској конкуренцији.
У случају нашег саговорника, изгледа, требало је да се "деси" и - иста позорница. Прва улога после готово пет деценија, а с њом и награда. И то двострука:
- У јуну ће бити 45 година како сам дипломирао на тој сцени, у класи великог, божанственог професора Миленка Маричића. Било нас је дванаест на класи, а наш дипломски трајао је седам дана јер је сваком студенту дао прилику да има главну улогу, у комаду по његовом избору. Ја сам играо са Јадранком Селец и Весном Чипчић "Госпођицу Јулију". Сутрадан после испита, тадашњи управник Мија Илић позвао ме је у ово позориште. Али, ја сам имао неку своју причу и намеру како да се бавим глумачком професијом... Нисам ушао у БДП, нити у било који други агажман. Читав век сам провео као слободни уметник и члан Удружења филмских глумаца. Додуше, Атеље 212 доживљавам као своју кућу, мада никад нисам био у ансамблу - каже Крстовић.
У међувремену, одиграо је велики број улога у театру, на филму и телевизији. Имало би се много тога набројати, ипак, у широком распону различитих жанрова и слојевитих задатака, познати глумац издваја три наслова. Кад погледа уназад, задовољан је што је био у прилици, не само да буде биран већ и сам да бира где ће, шта ће и с ким радити:
- И то је лепота слободе. Кад сте слободни уметник, чистог образа можете да кажете "нећу" и захвалите се на оном што вам је понуђено. Све што сам играо у позоришту добро сам промислио, пре него што сам прихватио. Увек сам бирао комаде за које сам осетио да ће ми пружити радост у самом процесу рада, као и током извођења представе. Тако да, у суштини, немам неки велики број улога, али сам их све волео - истиче Крстовић. - Ако баш морам да издвојим нешто, то је Крецова "Мушка ствар", у режији Милоша Лолића. Није отишла ни на један фестивал, али смо Горица Поповић и ја бескрајно уживали играјући је. Не могу да заборавим ни "Прославу" у поставци Иве Милошевић, а посебно "Љубавно писмо" које ми је широм отворило врата Атељеа 212, самим тим и других позоришних сцена. До ове представе, радио сам само на филму. Захваљујући Бранку Кичићу, драгом пријатељу, и мом јунаку Воји Солдатовићу, закорачио сам у театар. Недавно сам рекао и колегама из представе, да се није десило "Љубавно писмо", питање је каква би моја прича и биографија била. Иначе, овог 24. априла, најдуговечнија представа на репертоару Атељеа прославиће - двадесет осми рођендан.
РОЂЕНИ ВОЈНИК
НА телевизијској и филмској сцени наш саговорник појавио се средином седамдесетих година, а онда су се, један за другим, ређали познати наслови: "Врхови Зеленгоре", "Војникова љубав", "Поробџије", "Стићи пре свитања", "Двобој за јужну пругу"...
Током досадашње каријере одиграо је око 70 позоришних улога, а за собом је оставио више од 160 глумачких задатака на малом и великом екрану. Крајем прошле године, освојио је и награду за најбољу епизодну улогу на 46. Фестивалу "Мојковачка јесен" за остварење у филму "Викенд са ћалетом", као и на 15. Међународном филмском фестивалу "Први кадар" (одржаном у Зворнику и Источном Сарајеву) Плакету "Лик кнеза Павла Раденовића" - "за трајање, несебичан допринос и широк спектар различитих видова унапређивања екс-југословенске кинематографије до данас".
Маркантне појаве, савршене дикције и моћног гласа, играо је с изузетном уверљивошћу, ваљда, све војне чинове: генерале ("Жигосани у рекету", "Александар од Југославије"), пуковнике ("Крај династије Обреновић"), потпуковнике ("Чизмаши"), мајоре ("Свети Георгије убива аждаху"), заставнике ("Мој рођак са села"), капетане ("Оно мало части"), поручнике ("Брисан простор")...
"ПРОЛЕЋЕ" У ШАПЦУ
ПРЕДСТАВА "Цемент Београд" наставља своја фестивалска путовања: нашла се и у такмичарској конкуренцији шестог "Позоришног пролећа" у Шапцу, у селекцији Зорана Карајића. На овој позоришној фешти учествују и театри из Новог Сада, Зрењанина, Београда (Атеље 212) и града домаћина. О најбољима одлучује трочлани жири: Зијах Соколовић, Слађана Килибарда и Ирфан Менсур.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (1)