ЈУБИЛЕЈ ВЕЛИКОГ УСПЕХА ЗРЕЊАНИНСКОГ ХОРА: Чувени светски баритон пред публиком у родном граду
ИДЕЈА да се 35 година након великог успеха и освајања ласкаве титуле најбољег хора на свету, у Ланголену у Великој Британији, поново окупе и отпевају исте песме као и тада, одушевила је и емотивно ујединила све некадашње чланове Хора "Јосиф Маринковић" из Зрењанина, којим је дириговао чувени професор, сада покојни Слободан Бурсаћ.
Осим овог, поклопио се још један значајан датум: десетогодишњица откако је хор своју заоставштину предао зрењанинском музеју на трајно чување.
Управо вечерас, на затварању традиционалног, деветог Фестивала хорова "Слободан Бурсаћ", у знак сећања и предивних емоција, наступиће сви некадашњи чланови. Хором ће дириговати син проф. Слободана, Андреј Бурсаћ, такође професор на Музичкој академији у Новом Саду.
На пробама у Зрењанину, из дана у дан, преплитале су се емоције и велика жеља некадашњих чланова који су се окупили са разних страна света, да поново заблистају и потврде да су најбољи.
Раша Елековић стигао је из Денвера где живи, директно на концерт, уз поруку да његови другари не треба да брину за то јесу ли заборавили репертоар.
- Интернет је чудо, у видео-колу као да сам и физички био присутан на свакој проби - каже Елековић.
Као члан Хора "Јосиф Маринковић" и чудо од детета, које је први запазио покојни проф. Бурсаћ, чувени светски баритон, Жељко Лучић, редован је био на пробама. Као и сви остали из хора, једва чека вечерашњи наступ.
Владимир Цока Стојковић, члан Хора "Јосиф Маринковић" и један од главних иницијатора окупљања, истиче да је све спремно за вечерашњи наступ, уз позив Зрењанинцима, али и свима који су чули за светски успех пре 35 година, да дођу на концерт у зрењанински Културни центар.
- Мада хор физички више не постоји, живи у нашим срцима и све ове пробе које смо прошли, нису само обична припрема за наступ, него својеврсни сусрет једне фамилије, која је живела сложно - напомиње Владимир Стојковић, поносан што је део велике хорско-историјске приче.
Др Драгослава Ћипранић, која је стигла из Подгорице где живи и ради са својом породицом, нестрпљива је да концерт почне.
- Нисам била у прилици да присуствујем пробама, али ево ме у родном граду - не скрива одушевљење што ће после толико година видети старе другаре из хора и имати прилику да поново пева са њима, уз опаску да величанствени догађај никако не би пропустила.
И Ивана Михајловић, некада Дворник, не живи више у Зрењанину, али позиву за окупљање одмах се одазвала.
- То је тај наш флуид, који нас носи, све ове деценије и године, мада физички хор не постоји, успомене живе у нашим срцима - додаје Ивана, која је успела да обезбеди слободне дане на послу и редовно присуствује пробама.
Каже да је много емоција испливало и да једва чека да се попне на бину Културног центра у родном Зрењанину.
ПОЧАСТ
ТОГ 5. јуна, обележавајући леп јубилеј, 35 година од титула Хора света у Ланголену, сви чланови поклониће се сенима неизбрисивог уметничког трага професора Бурсаћа, испред његове бисте у Алеји заслужних грађана у Карађорђевом парку у Зрењанину.
"ВАСПИТНА" ЗБОГ КОШАРКЕ
- УПОРЕДО са певањем, бавио сам се кошарком и мада сам родитељима пријављивао редовне одласке на пробе, пикао сам баскет са друштвом у крају, где ме је пронашао професор. Као педагошку меру добио сам једну "васпитну", шамар који и данас памтим и за који сам захвалан диригенту, јер ми је отворио очи и допринео каснијим великим успесима са хором - испричао нам је анегдоту један од учесника концерта.
Препоручујемо
ПРЕЛЕПЕ СЛИКЕ ИЗ ЗРЕЊАНИНА: Неколико стотина малишана заплесало на градском тргу (ФОТО)
03. 06. 2022. у 12:11
СЛАВА ХРАМА У НАСЕЉУ БАГЉАШ: Свечана литургија поводом Спасовдана (ФОТО)
02. 06. 2022. у 17:16
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)