ВЕЛИКАН НА КЊИЖЕВНОМ ТРОНОШЦУ: "Градац" о Симовићу

Д. Богутовић

20. 07. 2022. у 19:41

ПИСАЦ огромне ерудиције Љубомир Симовић (1935) ствара своје дело на вертикали од земног до небеског, следећи сопствени стих, "ово није небо, већ земљино огледало". Ово истиче критичар Јасмина Врбавац, која је приредила изузетно богат и добро осмишљен двоброј часописа "Градац" посвећен великану савремене српске књижевности.

ВЕЛИКАН НА КЊИЖЕВНОМ ТРОНОШЦУ: Градац о Симовићу

"Градац"

Указујући на огроман и изузетно разноврстан опус овог аутора, приређивач напомиње како је песништво његова насушна потреба, прапочетак и корен свих упоришта:

- Написао је "само" четири драме ("Хасанагиница", "Чудо у Шаргану", "Путујуће позориште Шопаловић", "Бој на Косову"), али какве - све четири су сврстане у сам врх српског драмског израза! Написавши и поему "Субота", спојио је оба, у његовом стваралаштву доминантна жанра - поетски и драмски. А онда, као трећа нога књижевног троношца, Симовић пише своје једино прозно дело, хронику-роман "Ужице са вранама".

У тексту који је својевремено написао, такође класик, Миодраг Павловић, наводи, како се нико од српских песника, последњих деценија, није тако убедљиво вратио свом завичају:

- Ужице, околна села, планине, пропланци, језик ужичког краја, архајски менталитет, стална су унутарња обнова Симовићевог песништва. Није реч само о носталгичном повратку у родни крај; песник се никада и није отуђио од свог изворишта, али је повратак био могућ као сазнавање свих пресека кроз историју свог краја, његове патње, хтења, говорења.
Симовићево песништво, према мишљењу Бранка Кукића може се окарактерисати као трагедија једног времена и једног народа, али и као трагедија човекових предака и потомака.

- Од хуморног до црнохуморног, од иреалног до реалног, од питалице до клетве, од храбрости до бесрамља, од пасторалног видика до ратног хаоса, од надања, до демагошког лавиринта, од гротескне алегорије до загробног слома свих вредности, неуморно се креће Симовићев песнички дух - пише песник и есејиста Мирко Магарашевић.

Називајући Симовића песником горке ведрине, Звонимир Костић је у надахнутом тексту забележио:

- Ма колико нам искуства била суморна, а пут којим идемо пун неизвесности не јењава у нама дах бодрости. Наталожена и пречишћена историјска свест, интерферира овде са свешћу обичног горког живота сиротог и убогог света. Смех је тај, чини се, који одјекује као последњи: али је тај смех прошао кроз мучно искуство горчине.

У часопису је и опширан и веома убедљив прилог Зорана Глушчевића из 1984. поводом песничке збирке "Источнице", која је жестоко политички нападана, али и брањена од писаца и критичара. Међу корицама су и песме, путописи и записи Симовића, посебно је видљив онај о мајци, есеји о скулптурама Олге Јеврић, сликама Радомира Рељића, ретроспективи Душана Оташевића, као и текстови о блиским му писцима Драинцу, Андрићу, Бранислава Петровићу, Винаверу, Стерији, Десимиру Благојевићу. Објављено је и неколико Симовићевих интервјуа.

- Националним вредностима се манипулише, било да их глорификујемо, било да их оспоравамо. Код нас све толико врви од предрасуда и манипулација, да је свака интерпретација унапред сумњива, унапред компромитована, унапред осуђена. Са ових или оних позиција. Универзално и национално се представљају као међусобно искључиви, а они то нису. Универзално се реализује у вама, у мени, у сваком појединцу, оно се храни оним што налази у националном и појединачном - рекао је Симовић у интервјуу, за "Новости", 2008. године, објављеном о овом часопису.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”