МАГИЈА ЛИНИЈЕ ЈЕ СУШТИНА ОВОГ СВЕТА: Сликари који су мање сликали, а више цртали, највише су личили на песнике
ЗАСЛУГОМ Модерне галерије, у Ваљево се слегла војска какву ни Ваљево није видело. Када би та војска кренула улицама, славећи сликарску славу, певајући "Марширала, марширала Светог Луке гарда", био би то призор какав свет није видео.
Замислимо ту гарду, у којој би Ваљевом корачали Љубо, Дадо, Урош, Шејка, Лубарда, Милић, Видак, Џони Рељић, Тикало, Тиквеша, Дамњан, Миљуш, Игор, Драгуљ, Милан Поповић, Огор Васиљев, Оља, Барили и остали, све особенији и живописнији ликови.
Овако је академик, књижевник и песник Матија Бећковић прекјуче у Модерној галерији Ваљево отворио изузетно посећену изложбу "Магија цртежа 1932-2022.", која обухвата око 160 дела више од сто двадесет уметника са простора некадашње Југославије. Њихова дела, речено је, сведоче о развоју и историји цртежа током девет деценија, у оквиру различитих ликовних поетика.
- Сликари који су мање сликали, а више цртали, највише су личили на песнике, као што су песници имали само изгужване папириће у празним џеповима, ни сликари нису трпели ништа, сем блока за цртање - рекао је Бећковић. - Нису ни сањали о радним собама, штафелајима, атељеима, било је главно да цртају и како цртају, а споредно како живе и где станују. Трудили су се да се не свиде и да по могућству изазову што више неспоразума. Сваки цртеж био је испад, а њихова појава побуна и субверзија. Најбољи цртачи били су, по правилу, и најмаркантније личности, тако да се није знало ко је упечатљивији и необичнији: њихови цртежи, или они сами.
У тексту обимног каталога, са репродукцијама дела аутора, ликовни критичар и књижевник Драган Јовановић Данилов наводи да је цртеж унутрашњи путопис цртачевог погледа, златни пресек у коме су сабрана, валоризована и реинтегрисана сва визуелна, душевна и нервна сазнања и потенцијали једног цртача, његова фундаментална, витална енергија. Више него било која друга ликовна дисциплина, цртеж се везује за тело, али и за божански прерогатив, цртеж је сурова ликовна истина, а цртање посвећивање у тајне света, интимни језик душе, који замењује речи.
- И на цртеж се односи реч, да велику причу може да исприча само велики карактер - нагласио је Бећковић. - Сваки цртеж слави линију, ону једину праву линију живота. Слушао сам то братство и по женској и по мушкој линији, како о магији линије говори, као суштини свега и нечему важнијем од овог света.
АУТОРИ
ИЗЛОЖБА обухвата, између осталих, дела Владимира Величковића, Васе Доловачког, Владимира Дуњића, Воја Станића, Зуке Џумхура, Косте Бунушевца, Леонида Шејке, Љубомира Јанковића Јалета, Љубе Поповића, Марине Накићеновић, Мерсада Бербера, Милене Павловић Барили, Милића од Мачве, Милована Видака, Дада Ђурића, Миће Поповића, Михајла Ђоковића Тикала, Моме Капора, Оље Ивањицки, Уроша Тошковића...
БОНУС ВИДЕО - СЕЋАЊЕ: Павле Вујисић није завршио глуму, али многима је могао да буде професор
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)