ИСПУНИО ЈЕ СЕБИ ВЕЛИКУ ЖЕЉУ И УМРО ЈЕ СРЕЋАН: Редитељ Огњен Петковић о раду на последњем филму Пурише Ђорђевића "Уста пуна земље"
СМРТ је била бржа од вечито младог Младомира Пурише Ђорђевића, али не бржа од његове жеље да сними свој дугоочекивани повратнички филм "Уста пуна земље".
Током лета себи, а и свима нама испунио је жељу екранизујући цењени и вољени роман свог пријатеља Бранимира Шћепановића. Ни велики писац, који је преминуо пре тачно две године, ни Пуриша, који је пре два дана минуо светом, нису дочекали да на великом платну погледају "Уста пуна земље", али ће публика имати срећу да овај филм види постхумно, вероватно већ до краја године.
- Пуриша је жив, умро није! Ето, тако се осећам. Јер, његово дело је још ту. Ево, као да је неки знак, баш док смо разговарали о њему, глумци у КПГТ играли су његову представу "Љубавна прича". А нека друга публика ускоро ће гледати његов последњи филм "Уста пуна земље" - каже, за "Новости", Огњен Петковић, који је као помоћник редитеља на овом филму радио са великим Пуришом.
По његовим речима, филм је завршен, а његов редитељ и сценариста је задовољан отишао на онај свет.
- Пуриша је видео последњу верзију монтаже, био је одушевљен филмом и није више ништа хтео да мења, ни један једини рез. Себи је испунио велику жељу и мислим да је умро срећан.
Спој особене Пуришине филмске поетике и редитељске руке, и непоновљиве Бранине прозе, одиста је обећавајући.
- Постоји разлог што је толико живео, да сними свој последњи филм. Сви ми, а и он сам, мислили смо да је претпоследњи, јер је, наравно, већ имао у плану нови пројекат - додаје Огњен.
О сарадњи са филмским великаном, његов млађи колега прича веома емотивно, објашњавајући да је "тешко говорити једноставно о тако комплексном човеку и уметнику".
- Од Пурише се могло много тога научити, и о филму и о животу. Био је несвакидашњи човек, невероватног духа и енергије, виспрен, духовит, нико не би рекао да је имао те године. Колико људи на свету данас има 98 година, а замислите тек да постоји још неко ко у тим годинама снима филм. А он је сву своју енергију трошио на то. Будио се и живео са филмом. Устајао би у пет ујутру, некад и ноћу, и куцао измене, допуне плана на писаћој машини, јер компјутер није волео. Био је потпуно посвећен и предан ономе што ради. Сви ми који смо у филму и позоришту морамо да се угледамо на њега - искрен је Огњен који напомиње.
- Пуриша Ђорђевић је био светски редитељ!
Петковић каже да је велики аутор радио по истим постулатима по којима је и живео.
- Није пристајао на осредњости и све је претварао у филм, чак и обично испијање кафе.
Стално је режирао и када камера није била укључена. Писање и режирање било је његов живот.
Велику помоћ у снимању филма "Уста пуна земље", Пуриша је, како нам открива Огњен, имао од Љубише Ристића.
- Мислим да је важно подсетити да су двојица великана, Брана и Пуриша, својевремено одбијени на конкурсу Филмског центра. Али, нису одустајали. Срећом, Пуриша је успео да сними филм, а у томе је имао велику помоћ редитеља Љубише Ристића.
Петковић напомиње да постоји велика симболика између главног јунака романа и филма "Уста пуна земље" и Пуришиног живота.
- Марко сазнаје да му је остало три месеца живота и креће на пут, питајући се да ли у та три месеца може да проживи живот онако како је требало. Пуриша је то савршено обликовао у причу која заправо прича о његовом животу, од детињства и момента када је као млад партизан ухапшен у Чачку и осуђен на смрт, до тог последњег тренутка када умире и постаје слободан. Симболично, Пуриша је умро три месеца након завршетка филма - закључује Огњен Петковић.
И његов велики пријатељ и колега Љубиша Ристић сведочи о томе како случајности ни у животу ни у позоришту нема, па се тако догодило да је на дан Пуришине смрти у КПГТ на редовном репертоару била баш његова представа "Љубавна прича".
- Прошла је без минута ћутања, нисмо ни обавестили публику, јер нема смрти у позоришту - каже Ристић.
Пуриша је, сазнајемо, долазио на готово свако извођење "Љубавне приче" и редовно се са ансамблом клањао публици.
- Рекао је да неће доћи на претходно извођење, али је био сигуран да ће овом последњем присуствовати - са сетом примећује Ристић, а потом додаје.
- Пуриша је надживео своје време. Његови филмови ће надживети њега. За овај последњи који је снимио, рекао ми је да је најбољи од свих које је урадио. Тако је то кад си млад 99 година. Вечни живот је пред тобом, Младомире!
Вучић: Обележио најславнију епоху
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић упутио је јуче телеграм саучешћа породици и поштоваоцима редитеља Младомира Пурише Ђорђевића, у којем наводи да се ради о "режисеру и сценаристи који је обележио најславнију епоху наше филмске уметности".
- Човек чији је животни пут почео страдањем због идеје у коју је веровао и стваралац који је неуморно живео за филм, Ђорђевић је уткао све нијансе људског бивања у дела која ће остати упамћена међу бројним генерацијама верних гледалаца и поштовалаца његовог јединственог уметничког израза. За нарочите заслуге у области филмске уметности, одликован је Сретењским орденом другог степена, чиме му је његова Србија, и на овај начин, одала признање - наводи се у саучешћу.
ПОЧИВАЋЕ У АЛЕЈИ
ФИЛМСКИ великан Пуриша Ђорђевић почиваће у Алеји заслужних грађана. Ову одлуку је, како сазнају "Новости", донео градоначелник Београда Александар Шапић, реагујући на захтев који је, у име породице познатог редитеља, поднело Удружење филмских уметника Србије (УФУС). Датум последњег испраћаја биће накнадно саопштен.
Легендарни "Пуришин монитор" за "Вечерње новости"
ОД ПОЧЕТКА 1987, па све до дубоке јесени исте године, Младомир се Ђорђевић потписивао испод, врло честих, колумни које су објављивале "Вечерње новости".
Под наднасловом "Пуришин монитор, уз његову портрет-карикатуру, каткад један за другим, а каткад и уз дуже паузе, излазили су текстови на најразличитије теме, обојени препознатљивим духом аутора. Али и његовим преокупацијама, јер филм, и развој телевизије, теме су којима се увек враћао, макар начелно говорио о тениском мечу или музичком фестивалу.
Један од последњих текстова био је посвећен јубилеју (али и прекратком ТВ преносу прославе) чачанске гимназије. Најпре се "похваливши" да је био један од најлошијих њених ђака, откривши у коју је професорку био заљубљен, те деценијама памти промену глагола на немачком, Пуриша се осврнуо на велике песнике и друге великане који су проносили славу његове некадашње школе. Помињао је, у наслову или тексту, бројне светске и домаће звезде, од Боба Фоса и Ћелентана, преко Лепе Брене (али и њеног будућег супруга, чији је тениски меч коментарисао) до Љубише Ристића, Радета Шербеџије, свих који су обележили културну сцену тог доба. М. Н. М.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)