ЗАБОРАВЉЕНИ МАЈСТОР РЕЧИ: Први том "Сабраних прича" Јована Поповића промовисан у његовој Кикинди (ФОТО)

Р. Ш.

20. 02. 2023. у 17:14

ТЕКСТОВИ Јована Поповића су у читанкама, али није било књиге. Схватили смо да га нема већ 40 година ни као књижевника ни као историјске личности.

ЗАБОРАВЉЕНИ МАЈСТОР РЕЧИ: Први том Сабраних прича Јована Поповића промовисан у његовој Кикинди (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

Никада није било организованих напора да његова заоставштина буде сабрана.  Преживљавало је само оно чега је било у школској лектири. Од нечегаа смо морали да кренемо, а најједноставније је било  доћи до прича  - казао је књижевник и критичар Срђан Срдић, књижевник и критичар Срђан Срдић, књижевник и критичар Срђан Срдић, на промоцији првог тома Поповићевих "Сабраних прича" у кикиндској Народној библиотеци која носи његово име.

Књига доноси нове детаље о животу овог несумњиво великог српског писаца и знаменитог Кикинђанина.

- Јован Поповић (1905.-1952.), био је песник и прозни писац, уредник часописа, позоришни и књижевни критичар, један од оснивача београдског недељника НИН и председник Удружења књижевника Србије. Од почетка устанка у Србији учествовао је у НОБ-у, а 1950. изабран је за дописног члана САНУ. Током Другог светског рата, Тито га је именовао за неку врсту министра културе. Био је шеф делегације Југославије на оснивању УНЕСЦ-а у Њујорку, једини је Кикинђанин који се сахрањен у Алеји великана, његов ковчег носио је Иво Андрић. Он је , дакле, био неко чији је утицај био скоро неограничен. Сада можемо дасе питамо шта би то значило за град величине Кикинде да је поживео дуже као што, нажалост, није – рекао је Срдић, који је написао и поговор за књигу.

„Сабране приче“ Јована Поповића издала је издавачка кућа „Партизанска књига“ , у едицији „Стари мајстори“ у којој су већ штампана сабрана дела Душана Васиљева и Ђуре Ђуканова. Први пут у једној књизи налазе се све три Поповићеве прозне збирке: „Реда мора да буде“(1932.),“Лица у пролазу“(1941.) и“Истините легенде“(1944.).

СВЕ ЈОВИНЕ ШКОЛЕ

Име Јована Поповића у Кикинди носе основна школа, Народна библиотека, једна улица, као и још десетак основних школа у Србији. Годину дана након његове смрти, 1953. године, у центру Кикинде, на данашњем Тргу српских добровољаца, испред Православне цркве и Хотела „Нарвик“, подигнут је монументални споменик овом писцу и револуционару, израђен у бронзи, дело академског вајара Александра Зарина.

По Срдићевом мишљењу, Поповићеве књиге израз су његовог експресионизма и подсећају на Душана Васиљева. Из његових прича може доста да се научи о животу у Кикинди између Првог и Другог светског рата. 

- То је невесео приказ са свим политичким, сталешким и осталим раслојавањима у тадашњој локалној заједници. Јаснији траг о томе немамо ни у делима Душана Васиљева, која су преживела – упоредио је Срдић и најавио да ће „Партизанска књига“ објавити и Поповићеве сабране песме. - Тешко ће бити сакупити их, јер недостају текстови. У поговору за свој једини избор поезије, објављен 1951. године, а који је сам написао, он наводи да нема текстове које је објављивао у току рата. Од 1930. живео је у Београду, а директних наследника нема.

Милана Бајкин, са Завичајног одељења Народне библиотеке „Јован Поповић“ рекла је да до сада нису имали промоцију Поповићевих књига, прича и песама. Књига „Сабраних прича“ сада омогућава да овог аутора боље упознају садашње генерације основаца, средњошколаца, студената и сви други Кикинђани.

- Последња књига о Јовану Поповићу изашла је 1990. Била је то монографија коју је издала заједница свих десет школа у земљи које носе његово име. Одмах након тога, људи попут њега постали су крајње непопуларни. Контактитали смо неке посредне наследнике, јер он није имао потомке и били су срећни због тога. Кикиндској библиотеци оставили су велики број фотографија које су поседовали и пренели нам неке информације о злогласном суђењу 1929. године у згради тадашње Курије - навео је Срдић.

НИЈЕ УПОЗНАО ВАСИЉЕВА

- Иако су обојица Кикинђани и готово вршњаци Душан Васиљев и Јован Поповић никада се нису срели, вероватно због тога што су припадали различитим социјалним сталежима. Поповић је био из угледне грађанске породице, а Васиљев пука сиротиња. Васиљев је рођен 1900., а Поповић пет година касније. Поповић је касније упознао и сретао брата Душана Васиљева, али двојица књижевника никада се нису видели нити постоји информација да је Поповић била што знао о Васиљеву – изнео је Срдић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (1)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)