БЕОГРАД НА СТАРИМ ФОТОГРАФИЈАМА: Промоција књиге о опусу Јеремије Станојевића у Конаку књегиње Љубице

Миљана Краљ

22. 02. 2023. у 15:59

У МУЗЕЈУ града Београда, у Фонду Јеремије Станојевића чува се 2.286 фотографија.

БЕОГРАД НА СТАРИМ ФОТОГРАФИЈАМА: Промоција књиге о опусу Јеремије Станојевића у Конаку књегиње Љубице

фото промо

Од тога се 190 репродукција, које најбоље илуструју његово  стваралаштво,указујући сложену мултидисциплинарну естетску и културно-друштвену компоненту, нашло у књизи „Јеремија Станојевић – Фотографије“, која ће бити представљена у четвртак, 23. фебруара, од 18 часова у Конаку кнегиње Љубице (Улица кнеза Симе Марковића 8). Књига је настала у сарадњи Музеја града Београда и Центра за фотографију, а уредници су др Ангелина Банковић, музејска саветница и Иван Петровић, уметник, уредник Центра. Реч је заправо о зборнику радова за који су своје прилоге дала четири аутора: Иван Петровић, Михаило Васиљевић, Ана Ереш и Ангелина Банковић.

фото промо

Зелени венац

 Пуковник Јеремија Станојевић (1881–1950) и његов подухват фотографисања главног града, који је реализован крајем двадесетих и почетком тридесетих година 20. века добро је познат у  круговима оних који се професионално, или из хобија, баве Београдом, али и оних који се интересују за домаћу историју фотографије, пише у најавио овог догађаја:

- Пошто су Станојевићеве фотографије најчешће биле коришћене на изложбама и у публикацијама, примарно као илустрације Београда између два светска рата и као извор за проучавање историје архитектуре и урбанизма, при конципирању ове књиге смо се водили намером да истражимо и представимо аспекте како фонда и колекције Јеремије Станојевића тако и његове личности, за које смо уочили да им у ранијим истраживањима није било посвећено довољно пажње. Желели смо да Станојевића прикажемо као фотографа, а његов рад у контексту фотографије као визуелног медија, а не искључиво као документа.

На промоцији ће говорити рецезенти др Злата Вукасновић-Мацура и проф. др Милан Попадић, као и уредници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.

27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.

25. 08. 2025. у 13:15

Коментари (0)

ЕУРОБАСКЕТ 2025 ДОБИЈА НОВУ ДИМЕНЗИЈУ УЗ ОВУ ПОНУДУ