ПРОФЕСОР ДИМИТРИЈЕ ПЕЦИЋ НАГРАЂЕН У ДРЕВНОЈ ПРЕСТОНИЦИ КИНЕ: Признање са Пута свиле
НА почетну станицу Пута свиле, у Си`ан, професора београдског Факултета ликовних уметности, а до прошле године и декана, Димитрија Пецића, недавно је довело уручење признања додељеног му као експерту заслужном за развој провиције Шенси, чији је главни град ова древна кинеска престоница.

Фото приватна архива
Међу кандидована 44 стручњака и научника, из свих крајева света, од којих је десет награђено, наш сликар и графичар, је једини уметник.
- Први пут сам у Си`ану био пре девет година, са колегиницом Биљаном Вуковић, која је пре него што је отишла у пензију успоставила контакт са њиховом Академијом уметности - каже за наш лист Пецић, кога је номиновала управо та Академија и једини је њен инострани професор, лауреат ове награде. - Кинези према Србији имају посебну симпатију, у нама виде једну малу земљу која се стално борила за своју слободу.
Стална радионица
АКАДЕМИЈА уметности у Си`ну има веома развијену међународну сарадњу, долазе им професори из свих крајева света. Пре неколико месеци и мени је стигао позив да тамо предајем као гост, чак смо и електронски потписали уговор, али сам на то и забораовио. А када сам стигао већ је била готова хромирана табла на којој пише, на кинеском и енглеском: Димитрије Пецић, воркшоп. Имаћу тако своју сталну радиницу, коју ћу држати једном годишње.

Фото приватна архива
Као декан ФЛУ, Пецић је сарадњу са овом високошколском институцијом из Си`ана наставио и продубио, а она се састојала од размене студената и професора, изложби. Тако је у Центру за графику ФЛУ, одржана поставка са избором радова професора из Си`ана, а потом се у Галерији ФЛУ представио цео графички одсек, уз присуство неколико излагача. Иначе, Академија у Си`ну, је међу шест - седам најзначајнијих академија лепих уметности у Кини, где сваки већи град има сличну високошколску установу.
- Интересовало их је да им дођу професори вајања, фрескосликарства, мозаика... па сам организовао одлазак колега са ФЛУ - Мрђана Бајића, Габдриела Глида, Горана Јовића, Снежане Олђе, Петра Ђорђевића. А осим њих, када им је био потребан конзерватор уљеног сликарства, препоручио сам им Ивана Павића, из Народног музеја, а са Атхитектонског факултета ишла је професорка Маријела Цветић - каже саговорник, који је већ приликом првог боравка радио цртање са тамошњим студентима, а потом још два пута гостовао као професор.
Пецићева веза са Кином, у којој је пре ове доделе боравио чак 10 пута, је и - графика. Први додир са овом источњачком културом успоставио је када је добио позив за графичку радионицу у Гуанлану, где је пре 13-14 година основано Бијенале графике, једно од најбољих на свету.

Фото приватна архива
- Када сам се вратио помислио сам: "Добро, био си у Кини. Далеко је, вероватно више никада нећеш ићи". Али, уследио је нови позив на изложбу, са учесницима из свих крајева света, на којој је био рад који сам тамо направио - прича саговорник који је два пута у Кини био и на позив академије у Пекингу. - Прија ред који тамо постоји, поштовање хијерархије, уважавање ауторитета професора.

Фото приватна архива
У сликарству и графици у Кини, Пецић тврди да је приметан још јак утицај руске школе (из времена увођења комунизма), а огледа се у занатском умећу које имају:
- Често је та вештина и пренаглашена. Код најбољих кинеских графичара, међутим, може да се примети спој традиционалног и модерног. Њихови графичари су присутни на међународној сцени. Иначе, графичари су мобилнији, повезанији и више се друже, од рецимо сликара - објашњава Пецић, који већ има спремну изложбу дрвореза за следећу недељу. - Када видим неку добру изложбу,отвори ми се апетит према сликању, али сам толико ушао у графику да ми је тешко да из ње изађем.
Студентско венчање
СВАКЕ године, на по један семстар, долазило је троје- четворо кинеских студената, од којих су многи први пут били у Европи, док ко год је од наших био заинтересован могао је да оде у Кину - објашњва Пецић. - И њихови и наши су једино плаћали авион, све друго им је било обезбеђено. Та сарадња је довела до тога да су се једна наша студенткиња и њихов студент - венчали.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)