БЕСМРТНО ВЛАДИНО ДЕЛО: Изложба слика Владимира Величковића у Француској Академији уметности
Црни кратери из којих се пуши никад угасли дим, црвени хоризонт који гори у бескрају и вечита празнина деструкцијом огољеног пејзажа, слика пуристичких линија, чистих форми, готово монохромна, огромних димензија, да би јаче подстакла значај, опомиње човека.
Француска Академија уметности одала је почаст српском и француском академику, дугогодишњем професору с Бозара, сликару Владимиру Величковићу, импозантном изложбом у Павиљону грофице од Кана, под куполом Академије, прекопута Лувра, од којег је дели само Мост уметности преко Сене.
На вернисаж је прексиноћ дошао цео Владин Париз. Његови бивши ученици, колеге, културни посленици. Био је то догађај у Граду светлости. Видело се колико је Величковић овде био вољен и поштован. Били су ту, наравно, и његови синови, Марко и Вук, и супруга Маристела.
Марко Велк и Вук Видор, како гласе њихова уметничка имена, и сами ликовни ствараоци, постарали су се да поставка буде репрезентативна.
- Задовољни смо. И наш отац би био – каже Марко за "Новости".
Његов брат Вук истиче да су на избору дела и поставци радили заједно с Академијом.
- Трудили смо се да простор буде попуњен најефикасније. Велики формати су били приоритет. Покрили смо разне периоде, а акценат је био на последњим сликама, које су и најмонументалније. Изложено је дванаест великих слика, али довољно да се стекне утисак о томе шта је представљало његово сликарство – наглашава Вук.
Истиче да је поставку већ погледало више од шест хиљада људи. Изложба је постављена летос, а вернисаж је организован прексиноћ. Уз велике формате, изложени су и цртежи, а приказан је и видео-запис о стваралаштву великог уметника. На платнима, обешена људска тела, животињске мишице у пуном напону, висе куке и чекрци, гаврани кљуцају наоколо.
- Познавала сам добро Владимира Величковића дуги низ година. Објавила сам и књигу о овом великом сликару. Владимир је био академик, ово место је намењено да прима лаурате награда и нажалост поставке у част чланова који су нас напустили – истиче за "Новости" историчарка уметности и писац, дописни члан француске Академије уметности Лидија Арамбур.
Она је испред ове институције организовала изложбу великом ствараоцу преминулом 2019. године.
- Наша је дужност и обавеза да и на овај начин искажемо поштовање уметнику који више није са нама, али чије дело је бесмртно – закључила је Арамбур.
Изложба у француској Академији ће трајати до 24. септембра.
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)