БЕСМРТНО ВЛАДИНО ДЕЛО: Изложба слика Владимира Величковића у Француској Академији уметности
Црни кратери из којих се пуши никад угасли дим, црвени хоризонт који гори у бескрају и вечита празнина деструкцијом огољеног пејзажа, слика пуристичких линија, чистих форми, готово монохромна, огромних димензија, да би јаче подстакла значај, опомиње човека.

Фото: Горан Чворовић
Француска Академија уметности одала је почаст српском и француском академику, дугогодишњем професору с Бозара, сликару Владимиру Величковићу, импозантном изложбом у Павиљону грофице од Кана, под куполом Академије, прекопута Лувра, од којег је дели само Мост уметности преко Сене.
На вернисаж је прексиноћ дошао цео Владин Париз. Његови бивши ученици, колеге, културни посленици. Био је то догађај у Граду светлости. Видело се колико је Величковић овде био вољен и поштован. Били су ту, наравно, и његови синови, Марко и Вук, и супруга Маристела.
Марко Велк и Вук Видор, како гласе њихова уметничка имена, и сами ликовни ствараоци, постарали су се да поставка буде репрезентативна.
- Задовољни смо. И наш отац би био – каже Марко за "Новости".
Његов брат Вук истиче да су на избору дела и поставци радили заједно с Академијом.
- Трудили смо се да простор буде попуњен најефикасније. Велики формати су били приоритет. Покрили смо разне периоде, а акценат је био на последњим сликама, које су и најмонументалније. Изложено је дванаест великих слика, али довољно да се стекне утисак о томе шта је представљало његово сликарство – наглашава Вук.
Истиче да је поставку већ погледало више од шест хиљада људи. Изложба је постављена летос, а вернисаж је организован прексиноћ. Уз велике формате, изложени су и цртежи, а приказан је и видео-запис о стваралаштву великог уметника. На платнима, обешена људска тела, животињске мишице у пуном напону, висе куке и чекрци, гаврани кљуцају наоколо.
- Познавала сам добро Владимира Величковића дуги низ година. Објавила сам и књигу о овом великом сликару. Владимир је био академик, ово место је намењено да прима лаурате награда и нажалост поставке у част чланова који су нас напустили – истиче за "Новости" историчарка уметности и писац, дописни члан француске Академије уметности Лидија Арамбур.
Она је испред ове институције организовала изложбу великом ствараоцу преминулом 2019. године.
- Наша је дужност и обавеза да и на овај начин искажемо поштовање уметнику који више није са нама, али чије дело је бесмртно – закључила је Арамбур.
Изложба у француској Академији ће трајати до 24. септембра.
Препоручујемо

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УМРО ОД ГЛАДИ? Званични узрок Хекманове смрти - откривен два месеца после трагичних вести
ЗВАНИЧНИ узрок смрти Џина Хекмана откривен је – два месеца после његове смрти. Џин је преминуо у 95. години живота у својој вили у Санта Феу, у савезној држави Нови Мексико, а пронађен је 26. фебруара заједно са својом супругом Бетси Аракава, која је имала само 65 година.
28. 04. 2025. у 07:28
Коментари (0)