СЛИКАРСТВО ПЕТЕ ДИМЕНЗИЈЕ: Серија омажа у Паризу српском и француском академику

Серијом изложби и других културних догађаја, Француска и Париз одају ових дана омаж великом српском сликару и академику Владимиру Величковићу.

СЛИКАРСТВО ПЕТЕ ДИМЕНЗИЈЕ: Серија омажа у Паризу српском и француском академику

Фото: Горан Чворовић

Најпре је пре неколико дана у Француској академији уметности организован вернисаж импознатне поставке на којој је приказана ретроспектива стваралаштва овог изузетног уметника преминулог 2019. године, имајући у виду да је Величковић, осим тога што је био српски академик, звање академика имао и у Француској. Протеклог викенда отворена је још једна изложба, недалеко од Академије, у галерији "Патрис Тригано", где је често излагао за живота.

- Поводом изложбе која се тренутно одржава у Академији уметности, помислио сам да би било занимљиво да организујемо комплементарну поставку – каже за "Новости" Патрис Тригано.

Наш саговорник подсећа да је током претходних деценија приређивао више изложби Величковићевих дела.

- Били смо веома блиски. Увек сам имао огромно поштовање према његовом сликарству – истиче галериста.

У централном делу галерије доминирају стара уметникова платна, на којима је израз с примесама психолошког надреализма нешто другачији у односу на његово касније стваралаштво.

- Сматрао сам да би публици било интересантно да види веома ретка дела из шездесетих година. То смо и урадили. Идеја је била добра, јер јавност нема често прилику да их види. Изузетног су квалитета. Показују значај овог великог уметника – наглашава власник париске галерије.

Тригано наводи да је Величковић сликао трагедију, истицао насиље које постоји у друштву и животу.

- Разотркива га, као што се успротивио и свакој врсти тоталитарног ангажмана – каже.

Слике уметника, чија су дела метафора насиља које је видео, али и предосетио, биће изложене у овој галерији до краја новембра. Поставка, која тренутно траје у Академији уметности, остаје на зидовима до 24. септембра.

Паралелно с овим изложбама, у библиотеци Академије уметности академик Лидија Арамбур потписивала је протеклог викенда своју нову монографију у којој су, уз њен предговор, представљене репродукције Величковићевих слика у периоду од 1966. до 2019. године.

ГАЛЕРИЈА "ДРАГОН"

Прву самосталну изложбу у Паризу Владимир Величковић је имао у галерији "Драгон" 1967. године. Годину дана раније преселио се из Београда у Париз, где је провео остатак живота. Управо тај период и покрива монографија Лидије Арамбур. Као професор на париској Ликовној академији, Величковић је радио од 1983, пуних 18 година, до одласка у пензију.

- Владимир Величковић је одабрао сликарство која се издваја од категоричких схватања савремене уметности. Он је иновирао дијалектику тела и његову театрализацију преиспитујући жељу и бол – истиче између осталог Арамбур у својој књизи.

Ова историчарка, писац и ликовни критичар, као дописни члан француске Академије, била је, уз Величковићеву породицу, коорганизатор изложбе у галерији "Грофица од Кана", што је име које носи изложбени простор у Академији.

- Био је изузетна личност, с веома јаким ангажманом. Красиле су га дубоко хумане димензије, а изнад тога карактерисала га је изузетна духовност - каже за "Новости" Арамбур која је добро познавала Величковића и била његов пријатељ дуги низ година.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!