ДУША НАРОДА У ДУБ УПИСАНА: Изложба фотографија Станка Костића у Галерији науке и технике САНУ

М. Краљ

04. 10. 2023. у 18:18

ФОТОГРАФ Станко Костић својим светлописима "ухватио" је душу народа која се излила у цркве-брвнаре, а његова дела су изложена у Галерији науке и технике САНУ.

ДУША НАРОДА У ДУБ УПИСАНА: Изложба фотографија Станка Костића у Галерији науке и технике САНУ

Фото Станко Костић

Како објашњава аутор, ти наизглед мали, али за културу Срба велики објекти настајали су у најтежим раздобљима, у ропству под Турцима, и имале су велику улогу у очувању народног сопства и вере.

- Лепота цркава-брвнара, уклопљеност у окружење, складност њихових пропорција, готово да је недокучива за данашњег човека - објашњава Костић, наглашавајући умеће старих градитеља, али и лепоту иконописа чији су аутори били путујући зографи и иконописци тога времена.

Фото Станко Костић

 

Изложба која носи име "Цркве брвнаре - чувари традиције: Непрекидна молитва под дрвеним сводом", део је замишљеног низа у Галерији науке и технике САНУ, међу којима су биле и "Прича о воденици - од кола до турбине" (2019), "Ћилим - пут нити" (2021) и "Народни неимари - руком по мери". На тим поставкама је Костић приказао народну културу проистеклу из живота, насталу прилагођавањем ћуди природе и одбраном кућног прага, током историје која је често бивала сурова.

Још од детињства, када је са родитељима обишао цркву брвнару Покајницу, код Велике Плане, опчинила га је лепота и складност ових светих места.

- Када сам ушао у цркву осетио сам се као код куће - присећа се саговорник. - Касније сам почео да размишљам и истражујем зашто се у њима људи осећају посебно, због чега сам упловио у саму филозофију православља, тачније светосавља. Схватио сам да је нешколовани народни неимар, своју умешност и мајсторство црпео из праисконског дамара, из саживљености са творевином Божјом. У своје куће, касније и своје дрвене цркве, уградио је себе, сав свој живот и поглед на свет, богобојажљиво и уз молитвену наду.

Пропорције уграђене у те храмове су аршини проистекли из односа делова људског тела - палца, шаке, лакта. Када је Србија пала под османску власт и запустела после сеоба, објашњава саговорник, ту се чувао мит о величини и значају средњовековне славе.

Фото Станко Костић

 

- У малим црквама брвнарама, уз тихи литургијски пој, народ није прекидао веру и сан о слободи - наставља саговорник. -Предање је наставило да живи кроз симболичко, обредно место старог храста, дуба, око кога су се окупљали и уписивали крстове. Дубили их, па храст добија ново име: запис. Око њих се касније граде црквице од балвана, талпи и дасака, брвнаре које добијају своје иконостасе.

Две градитељске школе

У ОВОМ својеврсном омажу вештини народног градитељства, приметно је постојање две школе. Једна се, како каже Костић, простире "од преко Дрине, а делује до Мораве", а то су "осаћанке", које су име добиле према цркви у селу Осату. Оне су једнобродне, високе, прилагођене оштрим зимама. Друга је призренска школа, које су крстобразне, са певницама са стране, а само на Дели Јовану их има три.

Подизане су уз мобу, како подсећа аутор изложбе, за један дан, колико су им Турци дозвољавали градњу, и то од онога од чега су и куће правили:

- Када би долазила времена зла, народ је могао да их за дан расклопи и склони на безбедније место. Тако смо добили летеће цркве.

Међу 72 фотографисане цркве, "летеће" су биле у Цветкама код Краљева и у Даросави, док је најстарија, од оних које је снимио Костић, налази се у Гораждевцу, код Пећи. Посвећена је светом Јеремији, и саграђена у 18. веку. Део поставке су и четири цркве подигнуте током Другог светског рата, уз благослов владике Николаја.

- То су црква у Пајазитову, у Шумадији, црква у шабачкој Каменици, на Бобији, и у Мокрој гори, док су цркву у Рожњу, после рата наши људи порушили, а сада је обновљена и по начину градње је русколика - набраја саговорник.

Фото Станко Костић

 

Изложба обухвата и полубрвнаре, заправо оне које су касније омалтерисане, или су попут оне у Осипаоници (подигао је кнез Милош), грађене од других материјала, али су по форми подражавале цркве-брвнаре. Један део експоната на изложби представљају савремене цркве грађене од дрвета.

У овом подухвату, који је изискивао претходна истраживања, Костићу су својим материјалима помогли заводи за заштиту споменика културе из Смедерева, Краљева и Крагујевца. Осим једне докторске дисертације из 1971, у којој је побројана 41 црква-брвнара, систематски се овом тематиком до сада нико није бавио. Ово Костићево фотографско истраживање, има тако одлике и антрополошког, етнолошког, путописног...

За ове храмове, како каже "лишене сваког егоцентризма и себичности, настале углавном удруженим деловањем целе заједнице", наш угледни фотограф истиче да су својим човекољубљем сачували суштину српске вере:

- Скромност ових малих храмова човека своди на његову праву меру и приближава Богу, учи га "коленопреклоном поуздању у Оца небеског". И кад нема великих ктитора и раскоши, свиле и позлате, богообразни човек у цркви брвнари остаје пред иконостасом, у дубокој вери - закључује саговорник, уверен да "брига држи кућу", због чега је изложбу посветио унуцима Вукану и Анастасији.

Умеће народног мајстора

ЦРКВЕ брвнаре су објекти архетипске форме, сведене, монашки скромне, својим обликом најсличније изворном доживљају куће - истиче у каталогу академик Бранислав Митровић, који ће отворити изложбу, а његова црква, инспирисана овим градитељским наслеђем, налази се на једној од Костићевих фотографија. - Народ је могао да их разуме и прихвати као свој дом, као континуитет кућног амбијента са доживљајем топлине дома. Оне упечатљиво тумаче турбулентни период српске историје, али и показују изванредно умеће народног мајстора - градитеља у дрвету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (0)

ВЕЧЕРАС ДОЛАЗИ МЛАД МЕСЕЦ У РАКУ: Доноси велику енергију, а ево шта то значи за сваки хороскопски знак