СПЕКТАКУЛАРНА ЗАВРШНИЦА БЕМУСА: Најџел Кенеди две вечери пред београдском публиком
ДВА узастопна концерта британског виолинисте Најџела Кенедија, који ће у суботу и у недељу у Коларчевој задужбини свирати (углавном) Баха, гарантују спектакуларну завршницу 55. Београдских музичких свечаности.
                                                                                    Зоран Јовановић
Наступ овог легендарног музичара, драгог госта Београда и Бемуса коме се враћа после пет година, напросто подразумева спектакл. Таква је и Најџелова појава, и стил одевања, и говор, и манир - нестварно спонтан, гласан и отворен, необуздан и опуштен, од уторка он неуморно свира са, за ову прилику пробраним и окупљеним, београдским музичарима који ће са њим наступити под именом Оркестар "Виртуози".
У складу са својим традиционалним дрес-кодом, у дресу своје обожаване "Астон виле", појавио се и овог пута пред групом новинара, у краткој паузи која је музичарима омогућила предах усред вишечасовне пробе. На лицима тих младих наших уметника, ипак, није био видан умор, већ само осмеси - очито их је све неповратно освојила Најџелова заразна енергија и смех, његов неодољиви хумор и бескрајно позитиван став према свему, а поготово огромна љубав према музици и заједничком музицирању.
- Ја нисам класични музичар, већ само - музичар, "класика" је изузетнио глупа и бесмислена одредница а једине врсте музике које постоје и које признајем, јесу добра и лоша музика - нешто је што Кенеди истиче сваком приликом па и овога пута, уз напомену да се сам труди да свира "ону добру" музику.
Магија музике је, за њега, пре свега, у радости заједничког музицирања, прожимању енергија и расположења између њега и других музичара на сцени, те публике - све то заједно креира један посве јединствен тренутак, непоновљив - немогуће је одсвирати два потпуно истоветна концерта, тврди, и напомиње да ће и овога пута из Београда понети сећање на два сасвим различита наступа, без обзира на то што и у суботу и у недељу изводи исти репертоар.
Ноле, велики херој
СВАКУ расположиву прилику, и тему, Најџел користи да помене клуб за који навија од раних дана, али и наше фудбалере који су играли за "Астон Вилу", Сава Милошевића и Сашу Ћурчића Ђанија.
- Ваш Новак који се супротставио светским моћницима велики је херој - истиче и то на западне демократије кивни музичар, који последњих година живи и свира са погледом на пољске планине.
Без обзира на то што себе не назива "класичарем" и што је публику давно навикао на своја виртуозна извођења и џеза и рокенрола и којечега, Кенеди је овога пута на БЕМУС приспео са врло класичним репертоаром. Ипак, уверен је да би баш за сваког било превише "два сата чистог Баха и баш ничега другог" - те је решио да мало "разбије" озбиљност програма:
- Два сата Баха, без милости, не би било у реду. Зато ћу извести и одабрана дела фантастичног, генијалног, другог мог омиљеног композитора који се зове Најџел Кенеди! - најављује.
Препоручујемо
                    
                    ВАЈАР КОЈИ ЈЕ МРЗЕО РАТ: У САНУ свечана академија поводом 125 година рођења Хенрија Мута
13. 10. 2023. у 18:06
                    
                    ШЕЗДЕСЕТИХ ЈЕ БИЛО ВИШЕ СЛОБОДЕ НА ФИЛМУ: Британска глумица Шарлот Ремплинг у Новом Саду
11. 10. 2023. у 20:12
                    
                    "ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".
01. 11. 2025. у 19:52
                    
                    САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
                    
                    РЕАКЦИЈА ИЗ БУГАРСКЕ: Помињу Цецине корене - ево како је бране после инцидента у Северној Македонији
ФОЛК звезда Светлана Цеца Ражнатовић пре неколико дана одржала је концерт у Северној Македонији, који је био обележен инцидентом, када се певачица у Велесу огрнула бугарском заставом.
04. 11. 2025. у 07:44
                                        
                    
                    
                                        
                                        
                                
                                        
                                        
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
Коментари (0)